Tipy a rady

Co vařit na dovolené

Dovolená je na spadnutí a vy si postupně začínáte odškrtávat váš seznam všeho, co s sebou zabalit? Jestli se bude ve vašem kufru nacházet kromě oblečení také nějaké jídlo, o tom rozhoduje styl dovolené, kterou jste preferovali. Možná to nebylo all-inclusive, ale spíše jste dali přednost kempu, chatě nebo chalupě či typickému českému volnu u moře strávenému v nějakém apartmánu, kde budete sami vlastním pánem. Ať už míříte kamkoliv, pojďme si prozradit, co vařit na dovolené.

Kam vedou vaše kroky?

Vaření jako takové není žádná věda. A to ani na dovolené. Musíte však vědět, kam vedou vaše kroky. Je totiž rozdíl, jestli vaříte na dovolené u moře v krásném apartmánu nebo si musíte poradit s jednou, jedinou plotýnkou při jízdě karavanem.

Abyste tedy zabalili správné ingredience, respektive věděli, co konkrétně vařit na dovolené, ze všeho nejdříve si zodpovězte otázku: „Kam vlastně jedu?”

Pojďme si rozebrat hlavně následující dovolené strávené:

  • u moře,
  • na chalupě/chatě a
  • v kempu/v karavanu.

Co vařit na dovolené u moře

Pokud se vám nepodařilo koupit si all-inclusive pobyt, přece jenom jste vyrazili k moři, jídlo v restauraci není zrovna tou nejvíce ekonomickou cestou, jakou se vydat. Když si budete vařit z nakoupených surovin, vyjde to daleko levněji, než byste čekali. A to aniž byste se museli vzdávat ochutnávky tamějších specialit, které jsou k dostání na každém rohu snad v každém obchodě cílové destinace.

Právě lokální suroviny jsou to, co vám nejvíce napoví, jaká budou vaše jídla během pobytu. Letadlem nebo autem si příliš surovin nepřivezete (zejména pokud jedete na delší dobu), proto se při první procházce podívejte, jaké ingredience do vašich nadcházejících jídel zakomponujete.

V přímořských destinacích to bývají především ryby, které jsou k dostání na každém kroku. Ve spojení se zeleninou nebo saláty zpestřenými o sýry nebo oříšky vykouzlíte dokonalý pokrm, který bude i v normě po stránce nutričních hodnot.

Jak vařit na dovolené v Chorvatsku

Vaření na dovolené u moře se poté může rozdělit dle konkrétních zemí. Když se podíváte na Chorvatsko, kam my jako národ jezdíme nejčastěji, řekneme, že si uvaříme například černé rizoto, různé guláše nebo plněné papriky, které jsou označované za typická chorvatská jídla. Ingredience pro typické pokrmy totiž jsou k dispozici opravdu všude a najdeme je nejsnáze.

Jak vařit na dovolené v Itálii

To samé platí pro Itálii. Tady si nebudeme vyvařovat guláše, ale spíše se spokojíme s těstovinami na všechny způsoby. Kromě těstovin si pochutnáme také na vynikajících sýrových omáčkách nebo si připravíme pizzu dle vlastní chuti.

Jak vařit na dovolené ve Španělsku

Také Španělsko patří mezi země, kam obvykle jezdíme takzvaně „solo” čili bez zázemí vybudovaného cestovní agenturou. Tady si připravíme například vlastní paelly, které nejsou ničím jiným než jídlem ala „co dům dal”.

Jak vařit na dovolené na chalupě/na chatě

Chalupa, případně chata nepřináší mnoho omezení po stránce vaření. Jelikož jste sami svým pánem a máte v takových obydlích k dispozici tradiční kuchyňské kouty, nemusí se stravování od toho domácího příliš lišit. Jen je důležité udělat si po cestě z výletu nákup, abyste měli z čeho kouzliti oblíbené pokrmy.

Jak vařit na dovolené v kempu/v karavanu

Dovolená v kempu nebo karavanu je sice krásná, ale je do jisté míry omezená. A to konkrétně tak, že vám nenabízí kuchyňku ani pořádné tomu podobné zázemí. Připravit si tak plnohodnotná jídla může být trochu oříšek, ale jestliže máte k dispozici alespoň plotýnku, nemusíte si dělat příliš mnoho vrásek.

Například z ovesných vloček a mléka, které s sebou vezmete v malé přepravní ledničce si uděláte skvělou snídani. Marmelády a ořechové krémy zase doplní jakékoli pečivo a sušené ovoce bude s oříšky vynikající svačinou na nejednom výletě. Hitem v posledních letech jsou i mrazem sušené sýry, které oproti těm klasickým nemusí být v chladu. 

Z rychle uvařených příloh, ke kterým toho nepotřebujete mnoho a které stačí smíchat například se zeleninou patří kuskus, případně bulgur. V kempu, jestliže je zde také ohniště, si však můžete uvařit i guláš. Ten však vyžaduje trochu více času na přípravu.

Grilování masa
Grilování masa

Ingredience, které se vyplatí mít vždy s sebou

Vesměs tak stačí, abyste s sebou měli alespoň několik základních ingrediencí. Zatímco některé si s sebou můžete vzít už z domu, jiné je lepší koupit až na místě. Důvod je prostý – existují suroviny, které nemusí dlouhou cestu do cílové destinace za horkých letních dní zvládnout. To platí například pro vajíčka, která mají tendenci se kazit zejména, pokud na ně praží dlouhé hodiny.

Co však cestu hravě zvládne, je ovoce a zelenina. Jestli s sebou vezmete několik základních druhů nebo se rozhodnete pro širokou škálu zdravých surovin je na vás, vždy však budete mít postaráno o svačinky nebo přílohu ke snídani nebo k obědu. 

Další nutnou surovinou, se kterou na dovolené vykouzlíte plnohodnotné jídlo jsou těstoviny. Špagety nebo jiný druh nezabere příliš mnoho místa a nasytíte tím všechny členy vaší rodiny. Když si k nim uděláte například z rajčat nebo paprik omáčku, hned máte vynikající jídlo, po němž se jenom zapráší.

Kromě toho nezapomeňte na několik základních surovin, které jsou takovým základem nejednoho jídla. Na mysli máme například olej nebo med. Seznam bychom dále mohli doplnit například o:

  • oříšky, které se hodí jako svačinka, ale také vylepšení snídaně,
  • rýži, jež je vhodná jako příloha k obědu nebo večeři,
  • kávu, bez které není ráno ránem nebo
  • sýry, jež zpestří nejen nějaké plnohodnotné jídlo, ale také jsou skvělým doplňkem k vínu při večerním posezení.

Zdroj:

https://all4camper.com/cs/11-ingredienci-ze-kterych-vzdy-v-kempu-a-na-cestach-uvarite/

https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-varit-u-more-osvedcene-rady-tipy/

https://www.jimejinak.cz/zdravy-pruvodce-chorvatskem-aneb-cestujeme-zdrave-a-hrave/

https://www.slevomat.cz/magazin/1544-jidlo-na-dovolenou-rychle-recepty-na-chatu-i-do-kempu 

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..