CestováníZahraničí

Autem do Albánie

Albánie je lákadlem pro nejednoho cestovatele. Důvodem toho je především dobrá dostupnost, jiné mravy a zvyky, které toužíme poznat a pochopit, zároveň také řada zajímavých a velmi atraktivních turistických cílů. Pokud jste se rozhodli pro chvíli oddechu, ale nestihli si koupit letenky kupříkladu do jiné zahraniční destinace za výhodné ceny, nabízí se cesta autem do Albánie. Možností, kudy se vydat je rovnou několik. Pojďme si je proto zmínit a stejně tak si říct několik praktických informací, které se vám na cestě mohou hodit. 

Jak se dostat autem do Albánie

Co jednoznačně oceníte je fakt, že se do cílové destinace můžete dostat několika způsoby. Nemusíte se tak upínat pouze na jednu, ale můžete mít v záloze „plán B”, který řadě cestovatelů dodává pocit jakéhosi uklidnění. 

V podstatě se do Albánie můžete dostat dvěma způsoby. Tím prvním je Jaderská (nebo také Jadranská) cesta, druhá pak vede přes Maďarsko a Srbsko. 

Autem do Albánie po Jadranské cestě

Pokud se rozhodnete pro první alternativu, pojedete přes Linec, Štýrský Hradec, Záhřeb a následně přes Dubrovník až po Tiranu. Je sice pravdou, že je cesta trochu delší, ale pokud nespěcháte a chcete si užít tohoto (možná dokonce vysněného) roadtripu, je to ideální alternativa. Počítejte však s tím, že cesta je dlouhá zhruba patnáct set kilometrů. 

V praxi budete hradit hned několik dálničních známek, a to konkrétně rakouskou dálniční známku, slovinskou dálniční známku, dále také chorvatské mýtné. Poplatky po vás budou chtít také v Černé Hoře nebo nakonec v samotné Albánii. Mějte proto u sebe nejen platební kartu, ale raději i hotovost, kterou by brali alespoň ve většině zemí, nimiž budete projíždět.

Autem do Albánie přes Maďarsko a Srbsko

Druhou alternativou je cesta přes Maďarsko a Srbsko. Po stránce kilometrů se jedná o podobnou alternativu, ale cestovatelé potvrdí, že je osvědčená a rychlejší. Pojedete přes Bratislavu, Budapešť, dále přes Bělehrad a srbské město Niš, neminete ani Skopje a Tiranu. 

I zde se vás budou týkat nějaké poplatky, a to především slovenská dálniční známka, dále také maďarská dálniční známka, srbské mýto nebo makedonské mýto.

Albánie výhled na moře
Albánie výhled na moře

Pozor na povolenou rychlost

Roadtripy jsou v posledních letech skutečně velmi oblíbené, o tom není pochyb ani sporu. Bohužel si nejeden cestovatel uvědomí ještě před cestou, že se na konkrétní destinaci vztahují trochu jiné dopravní předpisy. Ne všude jsou stejně tolerantní jako v České republice, respektive někde jsou trochu přísnější, jinde více benevolentní. Ve výsledku je však skutečně zapotřebí zjistit si dopředu, jaká dopravní pravidla se na země, kterými budete projíždět, vztahují. 

Zajímat vás bude především Albánie, ve které nějaký ten čas pobydete. Zde si dejte pozor na to, že v zastavěných oblastech se jezdí maximálně 40 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnicích pak kolem 110 km/h a na hlavní meziměstské silnici můžete dosáhnout rychlosti až 90 km/h.

Dálnice Albánie

Informujte se o cenách dálničních známek

Jelikož budete projíždět několika zeměmi, musíte si zakoupit hned několik dálničních známek. Zatímco v některých zemích vám bude stačit jednodenní známka, v jiných alespoň třídenní nebo desetidenní. Záleží ve výsledku na vás, kolik času v každé zemi strávíte. 

U nás se desetidenní dálniční známky pohybují kolem tří set korun, na Slovensku pak kolem deseti, patnácti euro, v Rakousku jsou krapet levnější než na Slovensku. Pokud se o cenách dopředu informujete, nebudete překvapení, naopak budete připravení s potřebnou hodnotou v kapse.

Udělejte si zastávky

Ať už se vydáte Jadranskou cestou nebo zvolíte druhou alternativu, nezapomínejte si dělat pravidelné zastávky. A to nejen proto, že to potřebuje sám řidič, ale především pro zaplnění vašeho fotografického alba. Přece jenom roadtripy jsou o možnostech a o jisté porci svobody. Proto se nenechte zastavit itinerářem nebo časem a pokud se vám nějaké místo na cestě zalíbí, chvíli si zde odpočiňte.

Kde se během cesty zastavit

Ostatně po cestě narazíte na opravdu řadu atraktivních (nejen turistických) cílů. Slovinské jezero Blad je ideálním místem, kde s rodinou poobědvat. V Maďarsku se zase můžete zastavit u Balatonu a okoupat se zde. Hlavní město Srbska zase nabídne mnoho kaváren nebo restaurací. 

Až dorazíte do Albánie, navštívit můžete antický areál Butrint. Ve vašem itineráři má místo hlavně v případě, že objedete jih země. Je součástí světového dědictví UNESCO a jeho území dokonce pamatuje dobu bronzovou.

Butrint - Albánie

Zdroj obrázku: Wikipedia

Jestliže milujete přírodu, údolí řeky Valbone. Nejoblíbenější je přechod horského masivu přes sedlo do přiléhající vesnice Theth. Není to turistická cesta krátká, zabere i dva dny, ale můžete si trasu přizpůsobit dle svých časových možností. Holt trasu nezdoláte celou, ale i kousek stojí za vidění.

Na co si dát pozor v Albánii

Až se po několika dlouhých hodinách (nebo dnech) dostanete do Albánie, nezapomeňte, že zde panují zcela jiné mravy a návyky. Albánie je totiž zemí, která vás možná na první dobrou nemile překvapí či zaskočí. Jiná kultura, jiné životy lidí, jiné zvyklosti. 

Abyste se však nedostali do nějaké šlamastiky hned po příjezdu, respektive abyste si dali pozor na to, na co jsou zde obzvlášť hákliví, vyhněte se kupříkladu souhlasnému pokyvování. I když u nás souhlasně pokyvujeme, v Albánii může takové souhlasné pokyvování znamenat přesný opak čili odmítnutí. 

Jelikož sem pojedete autem, seznamte se se zdejšími dopravními předpisy. A nemluvíme jenom o zmiňované povolené rychlosti, ale také o tom, jak se zde opravdu jezdí. Kupříkladu přednost při jízdě automobilem na kruhových objezdech je stejná jako u nás, ale v praxi je to spíše přesně naopak. 

Pozor si dejte tak na to, abyste se během své cesty nedostali na nějakou demonstraci. A také si raději odpusťte konzumaci rychlých, tepelně neupravených jídel na ulicích. 

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alb%C3%A1nie

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..