CestováníZahraničí

Paxos: Co vidět, navštívit a vědět

Není mnoho míst, která můžeme označit za „vyhledávané turistické destinace”. Získat toto označení zkrátka znamená splnit mnoho parametrů. A Paxos, řecký ostrov s křišťálově modrým mořem, se jím může chlubit. Pokud vás to do Řecka letos také táhne, pojďte se seznámit s tímto atraktivním místem. 

Seznamte se s řeckým ostrovem Paxos

Řecko jako takové patří k nejnavštěvovanějším zemím během léta. Je totiž cenově příznivé, navíc se sem nejede tak dlouho a rozhodně má, co nabídnout. Vezměme si jen ostrov Paxos, který bychom našli v takzvaném Jónském souostroví. Je vůbec tím nejmenším ostrovem celého komplexu, rozkládá se asi jen na dvanácti kilometrech, ale přece jen patří k tomu nejlepšímu, co Řecko jako takové nabízí. 

Lidé sem jezdí velmi rádi hlavně z důvodu zdejší legendy. Povídá se totiž, že Paxos je klidným místem, jež odtrhl sám Poseidon od celého ostrova Korfu. Toužil po místě, kde by si mohl v klidu užít čas se svou manželkou, ke které tíhnul obrovskou, nekonečnou láskou. 

Ať už sem jedete v páru, nebo jste se rozhodli pro takzvaný „solo trip”, Paxos vám bezesporu učaruje. Pokud si však nejste jistí, co byste zde dělali nebo podnikli, pojďme se s tímto řeckým a tolik atraktivním ostrovem seznámit trochu více.

Ostrov Paxos
Ostrov Paxos

Zdroj obrázku: https://www.casamundo.com/holiday-rentals/greece/island-paxos

Příroda, která vás učaruje

Ze všeho nejdříve budete fascinováni přírodou. Řecko jako takové patří k nejatraktivnějším destinacím vhodným pro dovolenou, ovšem neznamená to, že byste zde museli pouze ležet na pláži a poslouchat šumějící moře nebo listy palem ve větru. Vydat se můžete i na nějakou túru nebo výlet, jelikož zmiňovaná příroda skutečně má, co nabídnout. 

Všude okolo se budou linout přírodní scenérie, které sem tam protká například tajuplná jeskyně nebo nějaký skalní útvar. Pokud však budete chtít být chvilku o samotě, najdou se zde i místa, kde nenajdete ani živáčka. Je však nutné se zeptat zdejších lidí, kteří moc dobře ví, kam zajít pro trochu ticha.

Vzhůru do centra života

Řada cestovatelů se rozhodla navštívit okolní státy proto, že chtějí poznat tamější kulturu, životy lidí a také mnoho, mnoho jejich zvyklostí a návyků. Pokud mezi ně patříte, nabízí se otázka, kde se s nimi můžete nejvíce setkat, kde můžete navázat kontakty a kde můžete čerpat z atmosféry, která je pro tuto zemi typická. Nebudeme vás však dlouho napínat – je to hlavní město Gaios. 

Bylo by pošetilé domnívat se, že se jedná o velké město, které neprojdete během pár hodin. Jedná se o drobné městečko, které však v porovnání se zahraničními metropolemi není o nic méně krásnější. Kromě toho, že se sem situuje prakticky veškerý život, zde najdete taktéž řadu atraktivních cílů, včetně benátské pevnosti nebo bývalého kláštera Panagia.

Řecko i na jazyku

Ostrov Paxos je nedílnou součástí Řecka, tedy i řecké gastronomie. Během navštěvování různých míst bychom se neměli obávat ochutnávání a zjišťování toho, co chutná lidem za hranicemi. Zatímco pro Českou republiku je typické vepřo, knedlo, zelo, pro Řecko je to olivový olej, který se přidává prakticky do všech pokrmů nezávisle na tom, jestli jsou slané nebo sladké. 

Řecká kuchyně
Řecká kuchyně

Je však jasné, že olivový olej si nebudete lít do panáků a popíjet při sledování západu slunce. Zde vyzkoušejte jednoznačně mořské plody, případně také typické řecké jídlo zvané stifado. I když v nás název evokuje nejrůznější vidiny a pocit, ve skutečnosti to není nic jiného než dušené hovězí maso připravované na víně. 

Pravděpodobně jen hrstka lidí by si pomyslela, že si zde na své přijdou také kavárenští povaleči. Milovníci kofeinového nápoje by, alespoň podle místních, měli na ostrově Paxos ochutnat ledovou kávu. Ta se zde podává trochu jinak, než jak jsme na ni zvyklí u nás.

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..