CestováníZahraničí

Niš Srbsko: co vědět, navštívit a vidět

Zebou vás nohy a už přemýšlíte nad tím, kam se vydáte, až zase budete mít chvilku volného času? Nemusíte se vydávat tam, kde jste už byli. Svět nabízí mnoho dalších skvělých míst. A jedním z nich je město Niš v Srbsku. Administrativní a kulturní středisko celého Nišavského regionu. Láká vás tato stále vyhledávanější destinace? Pojďte se seznámit s nejdůležitějšími informacemi a také tím, co vidět a navštívit. 

Jak se dostat do města

Co každého turistu zajímá ze všeho nejdříve je samozřejmě cesta. Jelikož se zde nachází letiště, nemusíte řešit jiný typ dopravy. Sice musíte počítat s tím, že se zde kapku zdržíte, jelikož letiště není ani nejmodernější, ani největší a počet zaměstnanců zde nepřevyšuje stovku, ani pět desítek. 

Z letiště se však budete moct dál do města vydat například autobusem nebo taxi službou. Jinými slovy se nemusíte obávat, že byste se například na ubytování dostávali příliš těžce nebo příliš draho.

Do Srbska jedině s dinarem

Jednou z nejčastěji pokládaných otázek vztahujících se k dovolené v Srbsku, konkrétně k návštěvě srbského města Niš, patří měna. A čím zde budu platit? Ptají se mnozí. S eurem ani korunou tu příliš nepochodíte, budete muset zavítat do směnárny. Oficiální měnou je zde dinar, kdy jedno euro je zhruba 120 dinarů, jedna koruna rovná se zhruba pět dinarů. 

Po stránce cen obecně je srbské město Niš o něco příznivější. Pokud byste se však chtěli přesto všechno rozšoupnout, nemusíte se obávat, že byste neměli, jak zaplatit, pokud by vám v peněžence už žádný dinar nedřímal. Ve městě se nachází hned několik bankomatů, také směnáren (na první narazíte samozřejmě hned na letišti).

Dináry - peníze v Srbsku
Dináry – peníze v Srbsku

Město plné atraktivních cílů

I když se to na první pohled nemusí zdát, Niš je plný atraktivních turistických cílů. Dokazuje to kupříkladu Věž lebek (Ćele kula), které je vyhledávané i zdejšími obyvateli. Je totiž takovým malým poutním místem, které má velmi zajímavou historii. Dominantou cíle je kaple, která dodnes slouží jako ochrana ostatků dřívějších hrdinů.

Niš - Srbsko - Věž lebek
Niš – Srbsko – Věž lebek, zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%86ele_kula

Kromě tohoto místa zavítejte také do parku Bubanj. Nemluvíme však o parku, kde byste si dali s klidem svačinu nebo oběd. Spíše budí respekt, možná až nepříjemné pocity. Důvodem toho je historie místa. Právě zde totiž před lety nacisté popravili přes 10 tisíc lidí. I proto zde stojí památník, který má tuto část temné minulosti připomínat.

Park Bubanj
Park Bubanj

Poznejte se s ostatními

Pokud vás cestování baví proto, že chcete poznávat i zdejší kultury a občany, jejich zvyklosti a návyky, nezapomeňte alespoň jednu noc věnovat právě tomuto. Srbské město Niš je na noční život pestré, ale o chlup pestřejší je i ve dne, jelikož se zde nachází řada kaváren a restaurací. 

Nejvíce lidí se situuje ke zdejší pevnosti. Okolí se totiž považuje za pomyslné centrum veškerého kulturního života. Potkáte se zde s velkým množstvím studentů, ale také s jinými věkovými generacemi, které se zde schází nejen u skleničky dobrého vína, ale také u šálku lahodné kávy.

Jestliže zde budete pobývat déle, pravděpodobně využijete i některou z institucí. Ve zmiňovaném kulturním centru najdete nejen Národní divadlo, ale také loutkové divadlo nebo Galerii moderního umění. Pravidelně se zde konají i zeleninové trhy, což je opět skvělá možnost poznat se se zdejšími, jejich názory nebo zvyklostmi.

Vzhůru do přírody

Opomenout ale nesmíme ani přírodu, která srbské město obklopuje. Zejména na jaře nebo v létě se vyplatí vydat se alespoň na menší obhlídku. Společnost vám bude dělat řeka Nišava, která tvoří a lemuje nádherná údolí. Opomenout nesmíme ani Sicevskou soutěsku, při jejím navštívení se určitě zdržíte v některé z okolních vesniček nejen proto, že disponují vynikajícím vínem.

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..