CestováníTipy a radyVybavení

Lékárnička na dovolenou – Co v ní nesmí chybět?

Chystáte-li se na dovolenou, tak určitě musíte počítat se všemi situacemi, jež se na ní mohou přihodit. Bohužel mezi tyto situace patří i různé drobné úrazy a zdravotní komplikace, které se ale dají ošetřit svépomocí bez nutnosti navštívit nemocnici. A právě pro jejich ošetření je s sebou doporučováno si vždy brát vlastní cestovní lékárničku. 

Následující řádky vám pak prozradí, co by měla obsahovat cestovní lékárnička, aby se v ní nacházelo skutečně vše, co se vám může běžně hodit. Vše navíc roztřídíme podle důležitosti daných zdravotnických potřeb, abyste si mohli sami určit, jak velkou lékárničku s sebou chcete vést, ale zároveň, abyste v ní pokaždé měli všechno potřebné.

Jakou lékárničku na cesty zvolit?

Ještě předtím, než se budeme zabývat tím, co všechno je potřeba do lékárničky umístit, tak se pozastavme nad tím, jak by měla cestovní lékárnička vlastně vůbec vypadat. Základem je určitě její skladnost, nikdo si pochopitelně s sebou nechce tahat obří nepraktickou lékárničku. 

Neméně důležité je i to, obzvláště při cestách do teplých krajin, aby byla lékárnička vyrobena z materiálů, jež dokáží udržet její obsah v chladu a stínu i při vysokých teplotách. Většina léků a i celá řada zdravotnických pomůcek totiž nemá ráda horké počasí a přímé sluneční záření. 

V neposlední řadě si je potřeba taktéž rozmyslet, jestli má být lékárnička na dovolenou k moři již sestavena, nebo si ji budete chtít sestavit podle svých vlastních potřeb. V prvním případě si můžete jít do obchodu zakoupit nějakou z již předpřipravených cestovních lékárniček. V druhém případě pak bude vše na vás. Co tedy do lékárničky na cesty umístit?

Cestovní lékarnička Lifesystems First Aid Case
Cestovní lékarnička Lifesystems First Aid Case

Aktuální cena

Základní potřeby do lékárničky na dovolenou

Žádná lékárnička na dovolenou by se neměla obejít bez těchto základních potřeb, které slouží k poskytnutí první pomoci při drobnějších zraněních. Jmenovitě se jedná o tyto základní potřeby do lékárničky na dovolenou:

Antibakteriální ubrousky

Tyto ubrousky likvidující bakterie jsou nezbytností pro případy, kdy bude potřeba očistit vaše ruce či nástroje nutné k následnému ošetření vzniklého zranění.

Dezinfekce na ruce

Ještě silnější než antibakteriální ubrousky je dezinfekce na ruce, kterou je potřeba použít vždy před tím, než se dotknete čerstvě vzniklých škrábanců či říznutí. Zkrátka vždy před tím, než přijdou vaše ruce do styku s krví, tak je potřeba si je očistit dezinfekcí obsahující alespoň 60 % alkoholu.

Léky tišící bolesti

Ať už bude potřeba bolest tišit po úrazu (např. po podvrtnutí kotníku), nebo vás postihnou akutní bolesti hlavy, tak je potřeba být připraven na všechny tyto situace. Ve vaší lékárničce na cesty by tak určitě neměl chybět například ibuprofen nebo acetaminofen.

Studený zábal

V teplých krajích není problémem dostat úpal či úžeh – je tedy dobré mít u sebe něco studeného, čím jejich dopady zmírníte. Tyto jednorázové rychle chladnoucí zábaly dále dokáží zmírnit i otoky, modřiny a drobné popáleniny.

Nůžky

Jedná se o nezbytný nástroj, který pomůže ve všech situacích, kdy potřebujete něco odstřihnout nebo otevřít – od obvazů až po balíčky s léky.

Obvazy a náplasti

K ošetření pochroumaných kolen či kotníků je potřeba využít obvazů – ideálně samolepících. Na drobné škrábance tu jsou zas náplasti, jež zamezí přístupu nečistot a bakterií do otevřených ran.

Teploměr

Jediný spolehlivý způsob, jak si zkontrolovat, zdali vás na cestách náhodou nepostihla horečka.

Pinzeta

Na dovolené v přírodě se to jenom hemží drobnými zvířaty, proto je nezbytné s sebou vozit i pinzetu, která vám pomůže při odstraňování včelích žihadel, klíšťat a pochopitelně vás zachrání i v situaci, kdy bude potřeba vyndat třísku.

Co dále s sebou přibalit do lékárničky na cesty?

Existuje však daleko rozsáhlejší škála věcí, co do lékárničky na dovolenou. Při jejich volbě se je potřeba každopádně řídit hlavně tím, jaké nejčastější problémy vás v běžném životě potkávají – zatímco jedni mívají časté problémy s pletí a kůží, tak druhé zas mohou trápit časté potíže s dýchacím ústrojí.

Mezi další cestovní lékárnička obsah byste tedy mohli zařadit kupříkladu tyto zdravotnické potřeby a léky: 

Pro problémy s kůží:

  • gel z listů Aloe vera – skvělý pomocník pro řešení spálenin od slunce a pro podrážděnou pokožku.
  • kalamínová emulze či krém – pro zklidnění pokožky po bodnutí hmyzem a na svědivé vyrážky.
  • antiseptikum (sprej) – pro čištění nečistot a bakterií z drobných škrábanců.

Pro žaludeční problémy:

  • léky obsahující antacida – dokáží pomoci při pálení žáhy nebo při mírných zažívacích potížích.
  • léky proti průjmu – cestujete-li do oblasti, kde je zvýšené riziko výskytu průjmových onemocněních, nechte si klidně od svého lékaře předepsat protiprůjmové antibiotikum na předpis.
  • léky proti kinetóze (nemoci z pohybu) – při cestování se vám může kdykoliv udělat nevolno, v lékárničce tedy mějte i několik tablet proti kinetóze, i když jí netrpíte.

Pro řešení dýchacích obtíží:

  • nosní sprej – pro rychlou úlevu nosním dírkám od ucpaného nosu v důsledku alergií či rýmy. 
  • antihistaminika – léky jako loratadin nebo difenhydramin mohou být účinné v boji proti sezónním alergiím. 
  • léky na úlevu od nachlazení – kromě ucpaného nosu vám dokáží pomoci ulevit i od kašle a bolestí hlavy.

Další nezbytnosti, na které není radno zapomenout v případě jejich potřeby:

  • náhradní kontaktní čočky nebo brýle
  • dlahy
  • gázy
  • krémy na opalování
  • antibiotická mast
  • repelenty
  • adrenalinový autoinjektor
  • tablety na čištění vody
  • latexové jednorázové rukavice

Co do cestovní lékárničky pro děti?

Speciální péči si žádá cestovní lékárnička pro děti, která musí obsahovat vše podstatné pro řešení nejčastějších dětských úrazů a problémů. Co by tedy taková lékárnička pro děti na dovolenou měla skrývat, aby dokázala řešit nejčastěji se vyskytující úrazy a problémy u dětí?

Pády způsobující odřeniny

Vůbec nejčastějším dětským zraněním jsou odřeniny po pádech. Co se vám bude hodit mít v lékárničce pro jejich ošetření? Pokud jsou v ráně nějaké nečistoty, které lze snadno odstranit, odstraňte je pinzetou. Krom pinzety by v dětské lékárničce na cesty neměly chybět ani náplasti a dezinfekční přípravky s jódem. Pokud je oblast rány větší, než zvládne náplast, použijte obvaz.

Lékárnička při cestování na kole

Infekční a bakteriální onemocnění

V lékárničce pro děti by rozhodně neměl chybět ani antibiotický krém používaný k léčbě kožních a slizničních infekcí, jež jsou způsobeny kvasinkami, plísněmi či bakteriemi. S těmito onemocněními je častokráte spjat i otok, proto do lékárničky přibalte vždy i ledový obklad pro mínění otoků. Lékárnička pro miminko na dovolenou by měla dále obsahovat i krémy a zásypy na opruzeniny.

Kousnutí a štípnutí 

Zabodnutá žihadla od hmyzu je nejlepší odstraňovat nehtem nebo obdobným způsobem. Je potřeba se vyvarovat použití pinzety, protože ta může způsobit uvolnění více jedu do místa vpichu. Naopak v lékárničce by nikdy neměl chybět krém na zmírnění otoků a svědění po kousnutí či štípnutí hmyzem – nejlépe se k tomuto účelu hodí kalamínový prášek.

Upozornění: Lékárničku vždy uchovávejte mimo dosah dětí.

Závěr

Obsah lékárničky by rozhodně neměl být podceňovaný – i na dovolenou si tedy s sebou vždy berte vše, co může rychle pomoci zbavit vás i vaše děti zdravotních komplikací. Pouze na lékárničku se ale nikdy nespoléhejte a rozhodně nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění.

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..