Tipy a radyCestování

Prázdniny pod stanem: co zabalit a na co pamatovat?

Hurá, je čas na prázdniny pod stanem! Říkají si především děti, pro které je to velké dobrodružství i v případě, že se stanové obydlí postaví na zahradě mezi stromy. Ať už se chystáte pod stan sami nebo se svými ratolestmi a pokud to samozřejmě bude dál než za roh domu, nezapomeňte si zabalit několik věcí, bez kterých se neobejdete. A stejně tak si pojďme připomenout několik zásad, na které pamatovat při zahájeném stanování.

Bez základního vybavení to nepůjde

V ideálním případě si sepište seznam všech věcí, které potřebujete mít s sebou a na které nesmíte zapomenout. Seznamy jsou nejlepšími parťáky, ať už plánovaná dovolená má vypadat jakkoliv. Díky postupnému odškrtávání jednotlivých položek seznamu se nestane, že byste něco nechali doma.

Svůj seznam začněte tím nejzákladnějším – bydlením. Připravte si nejen stan, ale také všechno ostatní, které potřebujete ke spaní pod stanem. Spacák, karimatka, případně polštář, díky kterému bude spánek prakticky na zemi komfortnější záležitostí.

V ideálním případě s sebou mějte i náhradní kolíky pro stavění stanu. Nejednou se stalo, že kolík někde vypadl nebo se ztratil v trávě. Když budete mít pár náhrad, které navíc neseberou mnoho místa, nebudete toho litovat. A když s sebou vezmete i svítilnu nebo baterku pro případ, že byste se rozhodli postavit stan až za soumraku, taky za to budete rádi.

Oblečení nejen na spaní

I když bude stanování otázkou jednoho dne, mějte po ruce potřebné oblečení. Kromě toho, v čem jste přišli, mějte i něco na převlečení, do čeho se budete moct po koupeli v říčce obléknout, případně co na sebe navlečete předtím, než následující den vyrazíte na další z plánovaných výšlapů.

Spodní prádlo, náhradní funkční oblečení, ideálně nějaké tričko a dlouhé kalhoty s mikinou na večer a do spacáku – to jsou další položky na seznamu, které čekají, až si je po nachystání odškrtnete.

Stanování v kempu
Stanování v kempu

Nezapomínejte na hygienu

Možná někomu přijde, že stanováním pod stanem se dostává o několik dekád v čase dozadu, ale neznamená to, že byste neměli mít po ruce hygienické potřeby. Zejména pokud budete spát v kempu, kde je k dispozici i sanitární vybavení, se budete moct nejen omýt, ale také vyčistit si zuby jako lidi.

Zubní kartáček, pasta, sprchový gel, šampon a samozřejmě ručník, případně krém a deodorant – to vše mějte také u sebe. A když budete myslet i na nepříjemné chvilky, sbalíte s sebou svědomitě také papírové vlhčené ubrousky nebo toaletní papír.

Když je stanování dlouhodobé

Rozhodli jste se strávit pod stanem déle než jednu noc? Abyste se večer při opékání nenudili, mějte po ruce také nějakou tu večerní zábavu. Reprák, který zapojíte do telefonu, z něhož se následně budou linout příjemné (nejen country) songy, knížky, případně karty nebo jiné společenské hry mohou zkrátit dlouhé chvilky.

A co jídlo?

Pokud se nebudete nacházet v kempu, ale budete stanovat v „divoké” přírodě, potřebovat budete i nějaké jídlo. Hledají se zpravidla jednoduchá jídla, která hravě připravíte na ohni, případně v rendlíku, který budete mít s sebou společně s menším hořákem a nějakými plecháčky a jednorázovým nádobím.

Vhodné je mít po ruce i nějaké drobné svačinky, které vás mohou doslova spasit na nejedné túře. Rychlé cukry v podobě sladkostí, případně sušené maso na doplnění bílkovin – to jsou skvělé snacky, které budou příjemným zpestřením na štafetě plné oříšků. Pro nakopnutí a uspokojení své denní rutiny se bude hodit i kvalitní filtrovaná káva ve specialiních filtrech určených na cesty.

Na tekutiny nezapomínejte

Zejména pokud vaše kroky nemíří do kempu, kde byste strávili noc a kde by dostatek pitné vody bylo, mějte po ruce vodu. Letní horké dny jsou neúprosné a velmi nebezpečné, navíc denně se lámou teplotní rekordy a dehydratace je stále se zvyšujícím rizikem. Tím, že budete pravidelně pít, předejdete tomuto jevu a všem nepříjemným bolestem, které s dehydratací souvisí.

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..