CestováníZahraničí

Dovolená v Bulharsku: bohatá historie, pláže i vysoký komfort za nízké ceny

Plánujete svou letní dovolenou, ale Chorvatsko automaticky mažete ze seznamu možností, protože jste zde byli vloni? Nechcete však jezdit příliš daleko, přesto toužíte po klidném a výlety nabitém volném čase stráveném s přáteli nebo rodinou? Dovolená v Bulharsku se jeví jako trefa do černého. Vysoký životní komfort, nízké náklady i pláže, které k odpočinku přímo vybízí. Jinými slovy splnění všeho, co od takové letní dovolené vyžadujete.

Nejlevnější plážová destinace v Evropě

Dovolená v Bulharsku je mezi Čechy stejně oblíbená jako dovolená v Chorvatsku. Důvodů je k tomu rovnou několik, seznamu však dominuje hlavně fakt, že se jedná o nejlevnější plážovou destinaci v Evropě. Přesto všechno mluvíme o lokalitě, kde se setkáte s vysokým životním komfortem čili se nemusíte obávat vkročení do zcela jiné, o několik let zpomalené destinace.

Pokud od letního času stráveného mimo domov očekáváte hlavně povalování na pláži, bude Bulharsko opravdu vhodné. Vždyť zdejší písečné pláže k nicnedělání doslova vybízí. Díky tomu, že se zde ani nenachází mořští ježci, kteří by znepříjemnili pobyt u moře, je dovolená vhodná i pro rodiny s dětmi. A ostatně to jsou další body na seznamu důvodů, proč Češi právě sem jezdí čím dál raději.

Historie, která se vás dotkne

Samozřejmě není to jen o válení se na pláži. Bulharsko nabízí mnohem víc – dokonce řadu krásných pamětihodností, které by měly být bezesporu součástí vašeho itineráře. Právě ony vám totiž přiblíží zdejší bohatou historii, která je až fascinující.

Nachází se zde například i unikátní sbírka zachovalých římských staveb, které jsou vysoce fotogenické. Na druhou stranu i řada míst, která doslova sálají dobrodružstvím a vzrušením.

Něco pro milovníky růží

Mimochodem, věděli jste, že Bulharsko je největším (společně s Tureckem) producentem růžového oleje? Milovnice růží, královny květin, si proto přijdou na své. Omamnou vůni nádherné květiny totiž můžete cítit prakticky z čehokoliv, nejen ze zdejší kosmetiky a působivých parfémů.

Co je velmi zajímavé a co se úzce pojí s bulharskou historií, je zdejší výroba, respektive technika produkce, která se nemění už déle jak 350 let.

Za zdejšími kláštery, které vám až vezmou dech

Zatímco vůně růží vám vezme čich, zdejší kláštery vezmou dech. V Bulharsku se s nimi totiž roztrhl pytel! Nachází se jich zde stovky. Zatímco některé leží vysoko v horách, jiné v příjemných nížinách, kde jsou lépe dostupné (ale zase ty na vrcholcích hor mají zcela jiné kouzlo).

V každém případě jsou právě zdejší kláštery místem, kde můžete zklidnit sebe i svou mysl. A to je někdy i na dovolených třeba.

Katedrála svatého Alexandra Něvského, Sofie, Bulharsko
Katedrála svatého Alexandra Něvského, Sofie, Bulharsko

Co vidět v Bulharsku

Sofie, hlavní město Bulharska

I když se součástí vašeho itineráře bezesporu stane některá z krásných písečných pláží nebo některý z působivých klášterů, minout byste neměli ani Sofii, hlavní město celé destinace, které na první pohled uchvátí každého. Historické centrum a poloha v horách – netradiční spojení, jež ve vás zanechá zajímavý pocit.

Abyste si užili město maximálně, je dobré ho vidět z některého vrcholku okolních hor. Právě vrcholky hor vám nabídnou nevšední panorama, odkud budou hlavně fotografie vypadat naprosto fantasticky.

Sofie, Bulharsko
Sofie, Bulharsko

Mys Emine, nejstrmější bulharský mys

Chcete spíše vidět kus přírody, respektive přírodní úkazy, které jsou pro Bulharsko typické? Do svého itineráře si zapište i mys Emine, který je tím nejstrmějším bulharským mysem v celé lokalitě. Na první pohled je jako vystřižený z katalogů a ostatně tak bude vypadat i na fotkách, které sami pořídíte.

Co je zajímavé a pro turisty atraktivní, jsou zdejší pláže, které se nachází pouze kousek od nebezpečného místa. Pláže patří k nejklidnějším a zároveň také k nejkrásnějším vůbec.

Mys Emine, Nesebar, Bulharsko
Mys Emine, Nesebar, Bulharsko

Trigradský kaňon, krásný přírodní úkaz

Milovníci přírody budou taktéž nadšení z Trigradského kaňonu, který je velmi úzký, na druhou stranu přes půl kilometru dlouhý. Když se sem vydáte, jste, co by kamenem dohodil, od Ďáblova hrda, což je naprosto impozantní jeskyně.

Jinými slovy, pokud zatoužíte po atraktivním výletu, toto spojení je tím pravým. Svačinu s sebou, prosím!

Trigradský kaňon
Zdroj: Wikipedia, Trigradský kaňon

Co jste nevěděli o Bulharsku

Stejně jako jiné destinace, i Bulharsko má svá tajemství. Jednou z nich je i to, že patří k vůbec nejstarším zemím v Evropě. Založena byla pravděpodobně už v roce 681 před naším letopočtem. Stále má však tato „stará dáma” své kouzlo.

Další zajímavosti o Bulharsku:

  • Bulharský kalendář je tím nejpřesnějším kalendářem na světě. Prohlásilo to UNESCO v roce 1976.
  • Bulharsko lze označit za lázeňskou destinaci. Je druhou zemí v Evropě, kde najdete nejvíce přírodních minerálních pramenů.
  • Bulhaři jsou národem vinařů. Oslavují lásku k vínu v polovině února, navíc patří k zemím, odkud se nejvíce vyváží víno.
Ohodnoťte tento článek

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..