Jak koronavirus ovlivní cestování v tomto roce?

Koronavirus už nějaký ten pátek sužuje celý svět. Jedná se o nový typ onemocnění, který je strašákem ve skříni každé země. Důvodem velkého strachu je především vysoká smrtnost a nedostupnost léku, na kterém se aktuálně pracuje. Koronavirus však děsí každou zemi ještě z toho důvodu, že výrazně zpomaluje až pozastavuje ekonomiku, která se tím pádem dostává na úroveň recese. A bohužel se onemocnění negativně podepisuje i na cestovním ruchu jednotlivých zemí. Proto se nabízí otázka, jak to bude letos s cestováním do zahraničí? Jak nový typ nebezpečné nemoci ovlivní cestování v letošním roce?

Zatímco jarní prázdniny se ještě trávily v zahraničí, od té doby jsou hranice většiny států uzavřené z důvodu rychle se šířící nemoci. Mnozí lidé už nyní řeší své letní dovolené, jelikož není jasné, kdy dojde k otevření hranic a aktuální koronavirová situace u nás není zrovna přívětivá, a to jsme se nepodívali za hranice.

Česká republika a cestovní omezení kvůli koronaviru

Od první třetiny března platí v České republice celá řada bezpečnostních opatření, která zasahují i do cestovatelského světa. Ze všeho nejdříve se zakázaly lety s Čínou, odkud se nákaza rozšířila do celého světa. Jelikož hromada nakažených přijela do Česka z Itálie, kde nemoc nabrala na síle, dalším krokem bylo pozastavení veškerých pravidelných letů z Prahy do Milána, Benátek nebo do Boloně čili do typických a oblíbených italských destinací. Zrušily se samozřejmě i autobusové linky a následovalo zrušení mezinárodních leteckých spojů.

Jenže se nemoc i přesto šířila. Lidé přijížděli ze svých jarních dovolených a nemocných přibývalo. Uzavřely se proto hranice a aktuálně není jasné, jestli dojde nebo nedojde k jejich brzkému otevření. Vše se bude odvíjet nejen od situace u nás, ale především od situace ve světě, kde se koronavirus šíří taktéž rychlostí blesku.

Ohrožené jsou letní dovolené

V souvislosti s nejistotou, která vládne v posledních dnech v naší republice, nelze s jistotou říct, jestli dojde nebo nedojde k otevření hranic do léta. Bohužel se musí konstatovat to, že i letní zahraniční dovolené jsou ohrožené. Cestovní agentury nebo kanceláře už nyní zaznamenávají mnoho zrušených dovolených. Letní dovolené bývají z části uhrazené, bohužel při zrušení lidem není navrácena celá částka zaplacené zálohy. Samozřejmě se to odvíjí od každé jednotlivé agentury nebo cestovní kanceláře a samozřejmě se to odvíjí také od smlouvy či případného uzavřeného pojištění.

Příprava na cestování

Většina cestovních agentur či aerolinek si účtuje takzvaný storno poplatek, který se liší s blížícím se termínem dovolené, respektive odletu. Zatímco nyní se pohybuje storno poplatek ve výši třeba deseti procent, za měsíc či dva se storno poplatek může dostat i na šedesát až osmdesát procent. To je ostatně důvod, proč se občané rozhodují rušit své letní dovolené již nyní, i když do léta ještě zbývá času dost.

Koronavirus ve světě

Jak již bylo zmíněno, otevření hranic se neodvíjí jenom od stavu v České republice, ale velký podíl má na tom situace ve světě. Pokud nebude situace ve světě utichat, k otevření hranic nedojde. Největším problémem je zatím Itálie, která je nejvíce napadenou zemí v celé Evropě. Smrtnost je zde vysoká, lidé se bojí. V posledních dnech však vzrostl počet nakažených i ve Spojených státech, což je taktéž velmi oblíbená destinace. Zejména New York je označován za bombu, která zanedlouho exploduje. Lépe na tom není ani Anglie, kde se koronavirová situace velmi podceňuje, což může mít opravdu katastrofální následky.

Na druhou stranu se s koronavirem poměrně dobře pasují Slováci, které máme v dojezdové vzdálenosti. V sousedním Německu je však scénář stejně katastrofální jako ve výše zmiňovaných destinacích.

Ohodnoťte tento článek

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Jeden myslel na “Jak koronavirus ovlivní cestování v tomto roce?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..