Litoměřice, město plné kouzel

Litoměřice, to je město úzce spojené s Karlem Hynkem Máchou a památkami je doslova nabité. Pojďme se podívat, co zde můžete vidět. 

Městský hrad v Litoměřicích je krásně zrekonstruovaný. Vizuálně připomíná velký špejchar. Z původního gotického objektu ze 14. století se však zachovalo jen málo. Prohlédnout si můžete takzvaný Nový palác s novou valbovou střechou.

Město Litoměřice

Město Litoměřice bylo původně hradem, důmyslně opevněným místem a k němu náležejícím podhradím. Kolem roku 1239 bylo založeno takzvané novověké město s novými právy městskými. Následně bylo vystavěno pod taktovkou králů město na severozápadní straně, kde bylo potřeba pro nepříznivou polohu vystavět zvláštní opevnění. K tomu posloužil malý hrad, který pak pozbyl významu a sloužil jako hospodářské centrum. 

Historie hradu

Hrad je z dob Karla IV. Dříve tu stávala také válcovitá věž, jejíž část je stále patrná uvnitř v objektu. Za husitských válek se hradu zmocnili místní kališníci. V 15. století daroval zchátralou pevnost Vladislav II. městu. Od té doby sloužil jako hospodářské budovy. I v současné době jsou tu velké vinné sklepy. V roce 1767 se sem přestěhoval také pivovar. Budova slouží také jako centrum českého vinařství nebo kongresové turistiky a je tu i restaurace.

Historické památky

Litoměřice jsou plné historických památek. Je zde několik velkých a řada menších gotických a barokních památek sakrálních i světských. Úžasnou dominantou je barokní katedrála sv. Štěpána na Dómském náměstí, radnice se známou věží Tulipán, rozsáhlé gotické sklepení, zbytky hradeb i měšťanské domy na náměstí a v jeho přilehlém okolí.

Katedrála sv. Štěpána

Karel Hynek Mácha

Máchova ulice je jednou z nejznámějších. V domě č. p. 177, původně U Schustermannela, bydlel Karel Hynek Mácha. Má zde svou pamětní světničku, která slouží jako malé muzeum. Básník byl praktikantem u právního Durase. Při hašení požáru, který uviděl z vrchu Radobýl, se strašně nastydl, dostal zápal plic a 6. listopadu 1836 zemřel. Byl pochován na hřbitově. Při záboru pohraničí byla rakev s ostatky vykopána a odvezena do Prahy, aby nepadla do rukou okupantů. Druhý pohřeb byl na vyšehradském hřbitově a stal se celostátní demonstrací.

Vyhlídkový Radobýl 

Vycházka na Radobýl je velmi příjemná a není nijak strmá. Dá se vyjet až do sedla těsně po vrchol. V údolíčku byl kdysi Důl Richard, kde vykonávali vězni těžkou práci v podzemí pro nacisty. Cestou minete bývalé krematorium, které sloužilo k likvidaci vězňů. Vyhledávaná je i Mostná hora na severozápadě města s rozhlednou z roku 1910, úžasným výhledem na okolní krajinu a výletní restaurací, kde se můžete občerstvit.

Ohodnoťte tento článek

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..