ZahraničíCestování

Zajímavosti o Kanadě: co jste o zemi nevěděli?

Zatímco Česko rozdělujeme na Pražany a Brňany, Ameriku jako kontinent na Kanadu a USA. Stejně jako u nás, i na druhé straně světa se dnes a denně mezi sebou pošťuchují a přou, i přesto všechno se mají vlastně rádi. Pojďme se však podívat do Kanady, i když USA je pro mnoho cestovatelů lákavější destinací. I Kanada má, co nabídnout. Zaměřme se ale na zajímavosti, které pořádně rozšíří vaše obzory.

Kanada jako místo, kde byla naměřena nejnižší teplota v celé Americe

O Americe se ví, že se zde střídají teploty jako na běžícím pásu. Zatímco v jedné části je obrovské horko, jinde je zase chladná zima. Pokud jste milovníkem spíše druhé půli roku, kdy teploty klesají pod bod mrazu, zamilujete si právě Kanadu, protože před několika lety zde byla naměřena vůbec nejnižší teplota v celé Severní Americe.

Ptáte se, jakou hodnotu teploměr ukázal? Neuvěřitelných -63 stupňů Celsia! Tato hodnota byla zaznamenána zkraje února roku 1947.

Muž pije teplý čaj v zimě v Kanadě
Muž pije teplý čaj v zimě v Kanadě

Kanada neměla být Kanada

Určitě jste to zažili sami – někdo vaše jméno pořádně zkomolil, až se vám samotnému přestalo naprosto líbit. Někdy se však stane, že ono zkomolení se dostane lidem tak pod kůži, že s tím nejde nic dělat. Holt se mnohdy dotyčný (nebo dotyčná) spokojí s novým vyslovováním a časem na původní vyřčení vlastně zapomene. A něco podobného se stalo s Kanadou.

Pojmenování Kanada je vlastně jazyková chyba, která vyplývá z nedorozumění průzkumníka Cartiera. Ten se totiž pustil do objevování nového světa. A při té příležitosti ho domorodý kmen pozval k sobě do vesnice. V jejich jazyce to znamenalo Kanata, ovšem Cartier se začal domnívat, že se takto nazývá celá země. A navíc ono „t” ve slovíčku úplně zazdil.

Vánoční přání se plní v Kanadě

I když v České republice věříme na Ježíška, v některých zemích se dává přednost někomu jinému. A tím někým je Santa Claus. Říká se o něm, že nemá stálou adresu, ale ve skutečnosti tomu tak není. Bydlí totiž v Kanadě, a to na adrese North Pole H0H 0H0.

Když sem pošlete dopis se svým přáním, pravděpodobně vám i přijde odpověď. Právníci kanadské pošty totiž před vánočními svátky dobrovolně investují svůj čas do odpovídání na dopisy. Za nimi totiž většinou stojí děti, kterým pod jménem toho, v koho věří, odepisují. Nabývá tedy na pravdivosti i tvrzení, že Santa má v předvánočním čase opravdu kupu práce!

Nákupní maniaci, zpozorněte!

Označujete se za módní maniaky, protože milujete nakupování, obchodní centra vám nejsou cizí a svůj veškerý volný čas chcete ideálně strávit jenom tím, že budete obcházet jeden krámek za druhým? Pak se v Kanadě budete cítit doslova jako v ráji! Nachází se zde totiž největší nákupní středisko v celé Severní Americe. Najdete ho konkrétně v Edmontonu.

Pyšní se rozměry 490 tisíc metrů čtverečních a najdete zde celou spoustu obchodů. Konkrétně se jich zde rozprostírá rovných osm set čili obejít je, to vám nějakou tu hodinku zabere! Ovšem nenajdou se tady pouze obchody, ale také kluziště, fun parky, také kino, aquapark, fitness centra, dokonce i kasino a golfové hřiště. Jinými slovy je to pořádná paráda, nemyslíte?

Nakupování v Kanadě
Nakupování v Kanadě

Francouzština na denním pořádku

Pokud jste se domnívali, že v Kanadě se mluví pouze anglicky, pak jste se velmi spletli. Najdete zde totiž město, kde se mluví dokonce francouzsky. Je jím Montreal, které je díky tomuto zjištění druhým největším francouzsky mluvícím městem na celém světě (hned po Paříži).

Co se týče rozlohy tohoto města, rovná se 431,5 kilometrům čtverečním.

Bez donutů ani den!

Koblihy, ach ty koblihy! Ty si svou chutí dokážou omotat naprosto každého. V Americe se velmi často tvrdí, že nejraději mají koblihy policisté. Možná za to může dnes už kultovní seriál Simpsonovi, v němž se policista s růžovými koblihy doslova vryl do paměti.

No, ať už je pravda o původu tohoto přirovnání kdekoliv, ve skutečnosti jsou těmi největšími jedlíky koblih na světě právě Kanaďané. Ti bez sladkých pochoutek doslova nedají ani ránu. Při procházce jednotlivými městy narazíte snad na každém rohu vynikající řetězec Tim Horton’s, kde prodávají jen a pouze pestrobarevné donuty.

Ohodnoťte tento článek

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..