Tipy a rady

Batohy na cestování: Jak vybrat ten správný?

Už vás nebaví cestovat jenom prstem po mapě? Chcete opravdu něco zažít? Je načase sbalit si batoh a vydat se na cestu. Že takový batoh na cestování zatím postrádáte? Projděte si aktuální nabídku a najděte ten správný. Batohy na cestování pak budou vaším nejlepším parťákem a spolehlivým společníkem. 

Při výběru batohu je třeba dbát na několik věcí. Nechcete přece, aby vás už po několika kilometrech chůze bolela záda nebo aby vám batoh zanedlouho vypověděl svou službu. Váš první úkol bude zvolit správný typ batohu, který splňuje vaše veškeré požadavky a který se takého hodí na vaši cestu. Ještě předtím si však zodpovězte několik otázek, a sice:

  • Kam cestujete? Na jaké výlety či dovolené bude batoh využíván?
  • Co všechno do něj potřebujete sbalit, na co všechno batoh potřebujete?
  • Jaká je cenová hranice? 
  • Bude batoh určen také do letadla?

Ať má batoh to, co od něj očekáváte

Batohy jsou dnes k dostání v mnoha provedeních a typech. Na cesty se volí zpravidla turistický batoh, pro který je typická univerzálnost. Pak existují také takzvané speciální batohy, jako je skialpový nebo například freeridový, jež má spoustu úchytů na lyže nebo jiné podobné vybavení. Pro cyklistické výlety jsou určeny batohy cyklo a in-line, na dlouhé expedice slouží expediční batohy zpravidla o větších objemech.

Žena s batohem a mapou

Batoh na cestování by neměl postrádat dostatek úchytů na karimatky, lana nebo jiné vybavení, které by se vám během cesty mohlo hodit. Stejně tak by měl být opředen reflexními prvky. Při cestování nezapomínejte na to, že po setmění či za jinak snížené viditelnosti na neosvětlených silničních komunikacích musíte být vidět. Reflexní prvky nařizuje zákon a absence těchto svítících bodů se trestá minimálně pokutou. Můžete však zaplatit i svým životem. Řidiči vás totiž jinak nemohou na silnici zpozorovat a nemusí včas zareagovat. 

Na objemu záleží

Ať už jste si vybrali freeridový nebo skialpový batoh, co vás bude dále zajímat, je objem batohu. Na trhu jsou k dostání malé batohy zhruba do 35 litrů, které jsou vhodné pro méně náročné aktivity. Pyšní se nízkou váhou, jejich dalším benefitem jsou nízké pořizovací náklady nebo to, že zabírají méně místa. Obvykle však s jejich malou velikostí jde ruku v ruce i menší variabilita nastavení zádového systému.

Pak jsou tu střední batohy na cestování čili od 35 do 55 litrů. Hodí se pro kratší výlety a ocení je ženy, které nechtějí mít na svých bedrech příliš velkou zátěž. Jejich hlavní předností je větší univerzálnost, lépe propracovaný a dobře nastavitelný zádový systém či variabilita vnitřního prostoru. Jejich cena je však o něco vyšší v porovnání s menšími typy batohů. 

Žena s batohem sedí při západu slunce

Na dlouhé túry jsou pak určeny batohy na cestování nad 55 litrů. Pojmou opravdu mnoho věcí, mají vyšší nosnost, také velkou variabilitu vnitřního prostoru. Na druhou stranu jsou nejtěžší, ale to se dalo očekávat.

Pozor na rozměry batohu

Rozhodujícím kritériem při výběru je také to, jestli si batoh chcete vzít do letadla či nikoliv. Batohy na cestování letadlem totiž musí splňovat předem stanovené rozměry. Pokud má být batoh na cestování s vámi na palubě letadla, nesmíte překročit hranici 55x40x20 centimetrů. Zároveň nesmíte překročit ani stanovenou hmotnost. Ta je určená na sedm až devět kilogramů. 

Jedná se ale jen o orientační rozměry a povolenou hmotnost. Každá aerolinka má jiné požadavky na příruční zavazadla, proto se o tom vždy informujte před odletem. 

Pánské nebo dámské?

Ať už vybíráte nejlepší batoh na cestování nebo batohy na cestování letadlem, rozhodující je i to, pro koho je batoh určen. Čili hledáte pánskou nebo dámskou alternativu? Zatímco pánské jsou speciálně navržené tak, aby se přizpůsobily širším ramenům a vyšším postavám, dámské se zase mají uzpůsobit užším ramenům a ženskému hrudníku. 

Žena s batohem v lese

Samostatnou kategorií jsou pak dětské batohy, které jsou většinou pestrobarevné a navržené tak, aby vyhovovaly zase potřebám těch nejmenších.

Na co si dát při výběru batohů pozor?

Nabízí se také otázka, na co si dát pozor při výběru batohů. Nabídka je opravdu široká a člověk se může hravě splést či spálit. Cestování s batohem je praktičtější než s kufrem, ovšem stejně jako při výběru ideálního kufru, i při výběru batohu klaďte důraz na materiál, z něhož je produkt vyroben. Každý má jinou životnost a vy rozhodně nestojíte o to, abyste si během výletu nebo dovolené museli pořizovat batoh další, nebo ano?

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..