Očkování: V jakých zemích je povinné a proti čemu je nutné se naočkovat?

Očkování – poměrně kontroverzní téma, na které má každý svůj názor (zejména, pokud se bavíme o velmi probírané vakcíně proti novému typu koronaviru). Než však do světa vstoupila život beroucí nemoc, probírané bylo především očkování při cestování. Zatímco do sousedních zemí se není nutné očkovat, v jiných státech se šíří nebezpečná onemocnění, kterým podstoupené očkování může zamezit. Pojďme si prozradit, kde je vakcinace povinná a proti jakým nemocem je nutné se protilátkami vyzbrojit. 

Proč je zapotřebí se očkovat v rámci cestování?

Mnozí dobrodruzi, kterým v žilách koluje neposedná krev, se často ptají, proč se musí vůbec nechat očkovat. Když už mě má zabít nebezpečná nemoc, tak ať mě skolí, říkají si. Jenže proč své štěstí pokoušet? 

Je důležité si uvědomit, že každým rokem umírá až šedesát tisíc lidí na vzteklinu, až dvě stě tisíc na žlutou zimnici a bezmála sedmdesát tisíc lidí na japonskou encefalitidu. V žádném případě nemluvíme o bezbolestném, příjemném onemocnění, se kterým se na dovolené setkáváte jenom zřídka. Jak již bylo zmíněno, nepokoušejte své štěstí a nekažte si dovolenou. Zase tolik zemí očkování nevyžaduje. Na mnoha místech se jedná jen o doporučení. 

Očkovaní

Kde budu potřebovat očkování?

I když lze nyní cestovat jen prstem po mapě, možná si už sepisujete svůj seznam míst, kam se podíváte, až aktuální pandemie pomine. V souvislosti s tím je dobré si k místům, kde je nutné se očkovat, udělat puntík – ať víte, co vás bude při dané dovolené čekat jako první. 

Platí, že veškeré informace týkající se povinného nebo doporučovaného očkování najdete na webové stránce Státního zdravotního ústavu. Pokud bychom však měli zmínit dnes nejatraktivnější destinace, kde je očkování nutností nebo minimálně doporučením, seznam bude obsahovat následující země:

  • Obecně africké země
  • Spojené arabské emiráty
  • Thajsko
  • Indie
  • Mexiko
  • Argentina
  • A další

Doporučení nebo nutnost?

Jak již bylo zmíněno, do výše uvedených koutů světa je očkování buď povinností, nebo pouze doporučením. V každém případě je dobré se alespoň zamyslet nad riziky, která s sebou návštěva dané země nese. 

Co se týče například Indie, v tomto případě mluvíme jenom o doporučeném očkování, jelikož ne všude jsou dodržovány alespoň slušné hygienické podmínky. Hrozí zde například žloutenka typu A i B, dále pak břišní tyfus nebo cholera. Je dobré si zkontrolovat očkování proti tetanu. 

Pokud jste se rozhodli vycestovat do afrických zemí, zde stojí za zvážení očkování proti oběma typům žloutenek a proti vzteklině (zejména pokud cestujete na vlastní pěst a chcete vidět z daného kontinentu co nejvíce míst). V případě běžné dovolené například v Keni není nutné žádné očkování, ale pokud v sobě máte ducha dobrodruha a víte, že na jednom místě chvíli neposedíte, vakcinaci si nechte projít hlavou. 

Vakcína covid

Do Mexika se doporučuje mít očkování opět proti oběma typům žloutenek, na Maledivy je nutné mít mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici, pakliže přijíždíte ze země, kde se tato nemoc vyskytuje. Co se týče Thajska, ve vašem očkovacím průkazu by se mělo nacházet alespoň potvrzení o vakcinaci proti žluté zimnici, žloutence a malárii. V případě cestování do Dominikánské republiky během léta je vhodné mít protilátky proti horečce dengue, která je zde ve zmiňovaném ročním období poměrně častá.

Jak je to s očkováním proti COVIDU-19?

Samostatnou kapitolou je aktuálně probíhající očkování proti COVIDU-19. Do budoucna mluvíme pravděpodobně o povinném očkování, které sice řada lidí nechce podstoupit, ale je možné, že právě to, zdali jsme očkovaní či nikoliv, bude mít velký vliv na navrácení se do starého, takzvaného „předkoronavirového” života. 

Aktuálně očkuje své občany nejedna země Evropské unie a Česká republika, která je na tom z pohledu celoevropského nejhůře, není výjimkou. Nejvíce se činí Malta, poté Dánsko a další severské země, jako je Finsko. Z evropských zemí se aktivně do očkování pustilo i sousední Slovensko a nedaleké Maďarsko či Litva, Polsko nebo Estonsko a Kypr.

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..