Tipy a radyZahraničí

Svatby v zahraničí jsou trendem. Co vše je zapotřebí zařídit?

Svatby v zahraničí jsou dnes hitem. Zatímco někdo zůstává věrný klasickému obřadu v kostele, jiný touží po nevšední svatbě, kterou jen tak někdo nezažil. A mnohdy se chce vyvarovat velkému množství lidí, které by musel na svůj velký den pozvat. Vzít se za hranicemi státu se tak jeví z mnoha úhlů pohledu jako dobrý nápad, ovšem otázkou je – co všechno je třeba zařídit? Není to ani zdaleka tak spontánní, jak se to může zdát. 

I svatba v zahraničí vyžaduje plánování

Mnozí lidé se rozhodnou pro svatbu v zahraničí z důvodu menších starostí a zařizování. Mylně se domnívají, že když se budou brát za hranicemi státu, nemusí se o nic starat – jen vyberou místo, kde nachystají obřadní oblouk a tím to končí. Jenže, jak již bylo zmíněno, není to tak impulzivní záležitost. Vyžaduje to plánování a sesbírání potřebných dokumentů. 

Je rozdíl mezi sňatkem v zahraničí a sňatkem v zahraničí. Pokud se vezmete na poli Evropské unie, nedočkáte se příliš velké exotiky, na druhou stranu sňatek bude platit i v České republice, pokud splníte stanovená pravidla a termíny dané místní zemí. Jestliže se rozhodnete pro svatbu mimo Evropskou unii, může být obřad v zahraničí ryze symbolickým gestem, které budete muset v Česku (byť komorně) zopakovat. 

Pár v zahraničí

Obecně platí, že zaměstnanci na úřadech by vám měli prozradit, co dělat v případě, že se chcete vzít v zahraničí. Poté je dobré si na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky ověřit, zdali bude sňatek uznán i v tuzemsku, ať víte, s čím počítat.

Přichystejte si potřebné dokumenty

Než nastoupíte do letadla, zkontrolujte si, jestli s sebou máte všechny potřebné dokumenty. Nejdůležitější jsou rodné listy snoubenců, poté potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství (vydané českou matrikou nebo českou ambasádou) a kopie pasu s fotkou. 

Pokud se s minulostí jednoho ze snoubenců pojí rozvod, je důležité mít s sebou i potvrzení o rozvodu. A v případě vdovy či vdovce i úmrtní list bývalého partnera. 

Všechny doklady mějte stvrzené apostilou

Abyste při svatbě v zahraničí neměli žádné problémy, mějte všechny doklady stvrzené takzvanou apostilou. Tím se rozumí doložka prokazující ověření podpisu a otisku razítka na dokumentu za účelem jejího použití za hranicemi. Zamířit pro ni budete muset na ministerstvo zahraničí. 

Dokumenty Apostila

Apostila je potřebná i po svatbě, kdy ji musíte získat v zemi, kde proběhla svatba. Na svatbu si s sebou přiveďte i svědky, ať vám platnost sňatku někdo dosvědčí.

Rozhodli jste se uzavřít předmanželskou smlouvu?

K dokumentům, které je nutné mít s sebou, se přidává i prohlášení o uzavření předmanželské smlouvy, pakliže se k tomuto kroku uchýlíte. Jelikož dnes nejsou předmanželské smlouvy ničím výjimečným, možná se to týká i vás. V ideálním případě si prohlášení přeložte do angličtiny. 

Svatby v zahraničí – tipy na konkrétní místa

Svatba v cizině může být různá. Máte zájem o tipy na konkrétní místa? Tady jsou.

Maledivy jsou největším lákadlem

Můžete se vzít v Central Parku v USA, ale také se můžete uchýlit do exotické destinace, jakou jsou například Maledivy. Právě toto místo patří k těm nejoblíbenějším, kde se ke svatbám schyluje. Bohužel, pokud se vezmete zde, musíte svatbu zlegalizovat po příjezdu do Česka. Maledivská svatba totiž není v tuzemsku platná. 

Manželé

Je libo svatba v Karibiku nebo na Havaji?

Platná svatba v zahraničí je však v jiných exotických destinacích. Například v Karibiku nebo na Havaji. Zlegalizovat svou svatbu po příjezdu do tuzemska nemusíte ani v případě, že se vezmete na Mauriciu nebo na Seychelách, případně ve Francouzské Polynésii či na Bali. Mimochodem, právě zmiňované Bali se také řadí k nejpopulárnějším místům, kde se dva berou.

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..