Zahraničí

Safari v Africe: dovolená, která je opředena pravidly. Jakými?

V posledních letech je víc než oblíbená dovolená v Africe. Důvodem nejsou písečné pláže nebo teplé moře či příjemné počasí, když u nás panuje zima. Důvodem je poznávání přírody zblízka. I když jsou zoologické zahrady sice hezkým zpestřením všedního dne, není nad to podívat se přímo do očí tygrovi nebo lvovi, kterého navštívíme v jeho přirozeném prostředí. Ovšem i tento zážitek, který je bezesporu tím nezapomenutelným, svá pravidla

Mnozí cestovatelé nebo cestovní agentury velice rádi tvrdí, že z klasického safari se stala oběť vlastní přitažlivosti. A něco na tom zkrátka je. I když je na světě obrovské množství krásných míst, jež také stojí za navštívení, přesto to lidi láká právě do Afriky – i přes cenu, která se rovná i několika stovkám tisíc korun. 

Co je to safari v Africe?

Pojďme se na malý okamžik zastavit u definice safari. Pokud bychom se měli pozastavit nad samotným překladem slova, řekneme, že se jedná o cestu. A ve spojení “africké safari” mluvíme o cestě za divokými africkými zvířaty. Do jejich přirozeného prostředí, kde jsme my pouze hosty a ona těmi, kdo nás buď uvítá, nebo naopak sežere. A bohužel nemluvíme o nadsázce. 

I proto se pojí se safari řada pravidel. Vnikáme zvířatům do jejich přirozeného prostředí, kde nejsou zavření v klecích. V jejich očích se sice můžeme jevit jako obyčejní turisté, na druhou stranu se můžeme jevit i jako kořist s foťákem, kterou stačí ulovit. 

Kolik stojí dovolená safari v Africe?

Samozřejmě za zvířaty necestujeme sami, ale vždycky s lidmi, kteří vědí, jak v případě napadení zvířetem zareagovat. Jelikož však nemluvíme o zrovna bezpečném zážitku, projevuje se to rapidně na ceně. Pokud pomineme cenu za letenky a ubytování, je safari Afrika záležitostí, na kterou si mnozí šetří dlouhé roky. Cena za osobu se pohybuje od 200 dolarů, ovšem vliv na ni má několik faktorů. Předně to, s jakou cestovkou jedete, jestli cestujete na vlastní pěst nebo jakého máte průvodce k sobě či jestli vůbec průvodce máte. 

V ceně se samozřejmě promítá i vstupné do daného safari parku. Obecně platí, že ty v jižní Africe jsou levnější než v Keni nebo Tanzanii, kde se vstup rovná šedesáti až stovce dolarů na osobu. 

Kam na safari do Afriky

Pokud pro vás cena není problémem a jste rozhodnutí se za tímto zážitkem vydat, jistě se ptáte, kam na safari do Afriky. Přece jen se tento kontinent skládá z celé spousty států a každý stát se pak pyšní národními parky, jež stojí za navštívení. 

Obecně se nejlepší safari v Africe zažije ve zmiňované Tanzanii nebo Keni, ale také stojí za to v Zambii, Ugandě, kde se setkáte tváří v tvář s gorilami, či v Namibii a Zimbabwe. Pokud vyrazíte do Keni, mezi nejlepší safari parky patří Masai Mara nebo Tsavo. V Jihoafrické republice zase Kruger nebo v Senegalu zažijete nejlepší safari v Bandii či Niokolo Koba. Co se týče Nigerie, zde stojí za zmínku W National Park nebo Koure

Fotografka Safari v Africe
Fotografka Safari v Africe

Nenápadnost vítězí

Jak již bylo zmíněno, safari v Africe není dovolenou, která by nebyla opředená svobodou. Jelikož se jedná o nebezpečný, adrenalinový zážitek, je třeba dodržovat několik pravidel. Předně se snažte být nenápadnými pozorovateli zvířat. Zbytečné dráždění zvířat se nevyplácí. Mějte neustále na paměti, že se nejedná o zvířata ze zoologických zahrad, jež jsou do jisté míry ochočená. Jedná se o zvířata v pravém slova smyslu, která berou člověka za kořist. 

Vždycky je třeba, aby účastníci safari dbali pokynů a rad řidičů, případně průvodců. Telefon je nutné mít na tichý režim, aby nedošlo k vyplašení nebo naopak podráždění pozorovaných zvířat. 

Kdy vyrazit na safari?

Stále se vám myšlenka toho, že vyrazíte na safari do Afriky líbí? Už si kupujete letenky? Před koupí letenek však zvažte jednu věc, a sice počasí a roční období, které v Africe panuje. Obecně se ví, že když je u nás zima, je na tomto kontinentu teplo. Pokud chcete zažít klasické safari, vyplatí se zamířit sem na konci období sucha, kdy je snazší zvířata najít. Jestliže se chcete vydat pozorovat gorily, jezdí se do Afriky v období, kdy pralesy nesužuje tak velký déšť. 

Jinými slovy se období, kdy do Afriky na safari zamíříte, odráží od toho, co od dovolené očekáváte.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..