Tipy a rady

Cestování s dětmi nemusí být za trest. Tipy, jak to zvládnout

Cestování s dětmi nemusí být vůbec za trest. Může to být naopak skvělý zážitek (myšleno jen v tom dobrém smyslu). Řada lidí, když se stane rodiči, se cestování s dětmi vyhýbá. Dovolenou u moře odkládají na neurčito a raději s nimi zůstávají doma na zahradě. Jenže samy děti jednoho dne začnou prahnout po chvíli strávené jinde než na zahradě, kterou tak dobře znají. Většinou je navnadí jejich kamarádi nebo spolužáci, kteří povídají o dnech strávených u moře nebo někde u vody. V té chvíli se začnete přemáhat a ptát na otázku: ,,Jak zvládnout cestování s dětmi?” ,,Nepodceňte přípravu,“ říkáme my. 

Příprava na cestu je základní kámen každého úspěšného cestování s dětmi

Pokud se chcete vyvarovat problémům, potížím nebo nepříjemným náhodám při cestování s dětmi (ať už se vrháte do cestování s dětmi po EU nebo plánujete dovolenou jinde v zahraničí), je důležité se pořádně připravit na cestu i na celou blízkou dobu, kterou strávíte mimo svou komfortní zónu v pohodlí domova. Ať už vyrážíte na lyže nebo k moři, vždy platí několik zásad:

Předem vyberte vhodnou destinaci a ubytování

Je třeba si uvědomit, že to, kam byste chtěli jet vy, nemusí být vhodné pro děti. Vůbec prvním krokem je tedy výběr ideální destinace, která bude pro děti uzpůsobená a vhodná. Nejezděte tedy někam do hor na náročné výšlapy, jež děti nemají šanci zvládnout. Raději vyberte místo někde v přírodě, kde se budou moct koupat v menším rybníku nebo kde se v blízkosti nachází dětské hřiště. 

S výběrem vhodné destinace úzce souvisí také výběr vhodného ubytování. Pamatujte opět na to, že hotely, hostely, penziony či jiné možnosti ubytování by měly být přizpůsobeny dětem. Netahejte je tedy do wellness, kde není ani jeden dětský koutek, kam by se děti mohly uchýlit, když si zajdete na masáž. Ideální ubytování uzpůsobené dětem by mělo mít dětský koutek nebo dětské hřiště, případně také dětský bazén nebo alespoň dětské menu v době obědu.

Dítě ve vodě

Vždycky mějte s sebou léky

Zdraví na prvním místě, a to i při cestování s dětmi. Ať už vyrážíte “jenom” na Slovensko nebo jste se rozhodli pro cestování s dětmi letadlem, léky jsou to, co byste měli mít vždy po ruce. Nesmíte zapomenout na nepostradatelné léky, které dítě pravidelně užívá (pokud takové jsou), také na léky proti nevolnosti či na bolest hlavy/horečku. Náplasti a dezinfekce – to jsou další dvě věci, které musí být vždy po ruce. 

Když cestujete do zahraničí s dětmi, nezapomeňte na potřebné očkování. To platí zejména při cestách do zahraničí. V každé zemi je nutné mít trochu jiné očkování. Týká se to především exotických nebo rozvojových zemí, kde je nutné mít například očkování proti žloutence typu A i B.

Výběr vhodného dopravního prostředku

Aby bylo cestování s dětmi klidné a bezproblémové, je třeba zvážit všechny vaše možnosti. Je lepší jet autem? Nebo je rozumnější cestovat letadlem? Na kratší nebo střední vzdálenosti se doporučuje jet autem, jelikož je to nejpohodlnější. Kdykoli můžete zastavit, kdykoli můžete vyjet nebo odjet. Jste svobodnější, což se s dětmi hodí. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, před cestou je nutné vždy zkontrolovat pojízdnost vozidla a také platnost veškerých dokumentů, jež k autu náleží. 

Další možností je samozřejmě vlak nebo autobus. Obě dvě možnosti jsou mezi dětmi poměrně oblíbené, ale opět se musí jednat o kratší vzdálenosti. Děti potřebují zkrátka častější pauzy nebo delší přestávky. 

A třetí možností je letadlo. Pokud máte v plánu dlouhé cestování, je letadlo tou nejrozumnější volbou, o tom není sporu ani pochyb. V tomto případě platí, že jsou v letadlech na děti trochu připravení, případně je dobré jim vzít zábavu v podobě her, hraček nebo pohádek. Při cestování s dětmi letadlem obzvlášť platí, že je nutné mít u sebe něco na nevolnost. Ta většinou přichází během vzletu nebo při přistávání. A také mějte u sebe žvýkačku nebo bonbon – ty zmírní přetlak ve středním uchu.

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..