Tipy a rady

Dovolená u vody: Co si sbalit a kam vyrazit?

Rozhodli jste se letos pro dovolenou s dětmi v ČR u vody? Pak jste se rozhodli správně! Dovolená doma u vody je letos nejen bezpečná, ale může být stejně velkým a nezapomenutelným zážitkem, jako kdybyste jeli k moři. Jen je třeba vědět, co si případně s sebou sbalit a kam vyrazit. Česká republika je totiž plná krásných míst, rybníků, nádrží a přírodních koupališť. 

Co si sbalit k vodě

Během parného léta netoužíte po ničem jiném než po příjemném osvěžení. Jenže v tom spěchu k vodě často zapomenete na několik důležitých věcí. Mobil, klíče, plavky, ručník a peněženku pravděpodobně nepostrádáte, ale postrádat můžete řadu jiných pomůcek a nepostradatelností. 

Přípravek na opalování a po opalování

Nadmíru důležitý je přípravek na opalování a případně po opalování. I když si říkáte, že se určitě nespálíte, raději se natřete, ať nejste nemile překvapení. Pokud jste se rozhodli pro dovolenou v Česku u vody, nemusíte si pořizovat opalovací krém s faktorem 50, ale bude stačit třicítka. To tedy platí v případě dospělého člověka. U dětí je důležité volit vždy ten nejvyšší možný faktor s pevnou ochranou proti nebezpečnému UV záření. 

Pozor – batolata nebo miminka by se neměla vůbec vystavovat přímému slunečnímu záření. I u dětí je důležité dbát zvýšené opatrnosti a pokožku pravidelně a dostatečně natírat. Každý rodič si musí uvědomit, že dětská pokožka není tak silná jako pokožka dospělého člověka, i když je tvořena stejným počtem vrstev. 

Plovací rukávky a kruh

Pokud míříte na dovolenou s dětmi, které ještě neumí plavat, neměli byste doma zapomenout plovací kruh nebo plovací rukávky. Bez nich byste to s dětmi měli trochu složitější a prakticky každou chvilku byste s nimi museli být ve vodě a držet je v rukou. Takovou dovolenou v ČR u vody byste si neužili ani vy, ani děti. 

Než však rukávky nebo kruh sbalíte do kufru, ujistěte se, že nejsou píchlé nebo prasklé. Zkrátka si danou věc zkuste nafouknout a uvidíte, jestli nikde neuchází. Zejména pokud míříte do přírody k vodě, pochválíte se za včasnou kontrolu. Uprostřed klidné přírody byste rukávky nebo kruh kupovali jenom stěží. 

Pokrývka hlavy

Velice důležitá součást letní výbavy k vodě je pokrývka hlavy. Ať už jste dospělí nebo děti, vždycky je třeba mít po ruce nějakou pokrývku hlavy. Nezáleží na tom, jestli se bude jednat o kšiltovku nebo klobouk, všechno se počítá. Vyvarujete se tím úpalům a dalším zdravotním problémům. 

Pití a svačina

A samozřejmostí je pití a svačina. Během léta je obzvlášť důležité dodržovat pitný režim, proto si vezměte dostatek tekutin. A co se týče svačiny, ideálně si vezměte něco, co není z čokolády nebo z krému. Byli byste nemile překvapení tím, když byste svačinu po celém dni vytáhli z batohu celou rozteklou a v nepoživatelném stavu. 

Ideálními dobrotami k vodě nebo na koupaliště jsou sýrové sendviče nebo tousty, také ovoce a zelenina, případně lehký těstovinový salát, který v sobě nebude obsahovat maso, jež by se mohlo pod tíhou horka a přímých slunečních paprsků zkazit.

Svačina k vodě
Svačina k vodě

Kam v ČR vyrazit k vodě?

Dovolená v Čechách u vody je sice dobrý nápad, ale nabízí se otázka, kam konkrétně vyrazit? Jak již bylo zmíněno, v Česku se nachází mnoho krásných rybníků, nádrží či přírodních koupališť a vybrat si místo, které splní veškeré požadavky, je těžké. Naštěstí přinášíme několik tipů, kam se rozhodně ještě toto léto zajet podívat. 

Stříbrné jezero

Pokud bychom měli zamířit na Opavsko, zmíníme Stříbrné jezero, které patří k vůbec těm nejpopulárnějším rekreačním oblastem v Opavě. Dříve zde byl lom, kde se před desítkami let těžil sádrovec. Najdeme zde jak písčité, tak travnaté pláže a každoročně čistou, čirou vodu.

Stříbrné jezero - Opava
Stříbrné jezero – Opava

Máchovo jezero

Máchovo jezero čili “Mácháč” patří každoročně k nejpopulárnějším oblastem u nás, kam Češi míří na dovolenou k vodě. Kulisou jsou zdejší borové lesy, které doslova pohlazují na duši. Máchovo jezero si zamilují především rodiny s dětmi – děti zde najdou bohaté sportovní využití.

Máchovo jezero
Máchovo jezero

Pasohlávky

U Novomlýnské nádrže na jižní Moravě našli byste také příjemné místo na koupání. Tímto místem jsou Pasohlávky, které nabízí opravdu krásnou čistou vodu. Koupat se můžete ve dvou zdejších lagunách a na velké pláži lze hrát volejbal, tenis nebo minigolf.

Pasohlávky - kemp
Pasohlávky – kemp

Další místa, kam vyrazit k vodě

  • Jezero Lhota
  • Třeboňská pláž u rybníku Svět
  • Žluté lázně
  • Mšeno u Mělníka
5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..