Letní dovolená 2020: Co vás čeká a na co se připravit?

Letošní léto nebude z pohledu dovolených to, na co jsme zvyklí. Nový typ onemocnění, kterému se dal název COVID-19, rapidně zamíchal kartami a naše plány na letní dovolenou se jako pára nad hrncem rozplynuly. Během šíření nebezpečné nákazy se většina lidí rozhodla, že letošní dovolenou 2020 stráví v českých koutech.

Česká republika se totiž s první vlnou koronaviru vyrovnala poměrně obstojně, a i když hrozí druhá vlna, Češi se v naší krásné republice cítí bezpečně. S koronavirem se však stejně dobře nevyrovnaly mnohé jiné země, které ostatně ještě sužuje nebezpečné onemocnění. Ať už ale zvažujete strávit letošní letní dovolenou u nás nebo u moře, vyplatí se vědět, na co se v každém případě připravit. 

Česká republika je pro Čechy atraktivnější než kdy dřív

Jak již bylo zmíněno, Češi letos v drtivé většině volí dovolenou v Česku. Z posledních informací vyplývá, že je Česká republika atraktivnější pro krajany víc než kdy dřív. Hotely, chaty nebo chalupy hlásily vyprodáno ještě před oficiálním koncem první vlny koronaviru. Radují se také provozovatelé kempů, protože ti, na něž se s ubytováním nedostalo, volí dovolenou v autě, kterou spojují například s dovolenou na Slovensku, které se opět otevřelo před několika týdny. 

Kemping

Stejně jako Česko, i Slovensko má toho mnoho, co nabídnout. V obou zemích bude i v létě platit, že turisté mají dbát zvýšené hygieny. Otázkou stále zůstává, jaká další hygienická opatření budou setrvávat. Neustále dochází k postupnému rozvolňování hygienických opatření jak u nás, tak i na Slovensku, proto se vyplatí informovat se ještě před odjezdem z domu. 

Češi se taktéž nahrnuli do Chorvatska. Je to však riziková oblast

Často na vlastní pěst se Češi hrnou i do Chorvatska. K obrovskému zájmu o Chorvatsko stačilo jenom zavedení přímých vlakových spojů nejmenovaným vlakovým dopravcem. Vyprodáno bylo během několika minut a Chorvatsko se tak může radovat z toho, že cestovní ruch ani letos nebude ztrátový. Podle epidemiologů je však Chorvatsko společně například s Řeckem rizikovou oblastí. Je zde totiž stále velká pravděpodobnost, že se člověk může nakazit. Ne však od tamějších obyvatel, ale především od jiných turistů, kteří do země taktéž vycestovali. Do Chorvatska se totiž dá dostat i bez testu na koronavirus, tudíž je zde znatelné riziko nákazy od turistů, kteří pochází ze zemí s horší epidemiologickou situací. 

Chorvatsko

Tato skutečnost vede mnohé cestovní kanceláře k jednomu kroku, a sice ubytovat své klienty v hotelech, kde nepřijdou do styku s turisty třetích zemí. To je jedno z mnoha opatření, se kterými se především v zahraničí můžete setkat. Stejně tak vás při pobytu u moře může překvapit i častější uklízení pokojů nebo povinnost pravidelně větrat pokoje. Mnohé cestovní kanceláře také stanovují přesné hodiny nástupu a odjezdu, aby se tak snížila pravděpodobnost styku s cizími turisty. 

Jiná situace na letištích a v letadlech

Rozhodli jste se strávit dovolenou v Řecku nebo v jiné destinaci, do které se nelze dostat jinak než letadlem? V takovém případě se připravte na to, že na letištích a v letadlech to bude vypadat trochu jinak, než na co jste zvyklí. I když se u nás i v jiných zemích postupně rozvolňují opatření, na mnoha letištích a v letadlech budou i v létě se vší pravděpodobností setrvávat přísná hygienická opatření. Právě v letadle a na letištích se totiž můžete setkat s cizími turisty, kteří třeba putují ze země se zhoršenou epidemiologickou situací. 

Letiště

Co vás tedy na letištích čeká? Očekávat můžete to, že stále budete muset mít roušku a samozřejmě i rukavice. Pravděpodobně se stále budou muset dodržovat rozestupy, v rámci kontroly bude docházet k měření teploty. Dezinfekce rukou na letištích je taktéž povinnost, stejně jako on-line check-in.

A co situace v letadle? Je možné, že bude stále setrvávat zákaz příručních zavazadel na palubě letadla.

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..