Cestování s miminkem: Kdy je možné vydat se na první společnou cestu?

Zatímco někteří rodiče jsou z příchodu potomka nadšení a chtějí s ním co nejdéle zůstat doma, jiní by chtěli co nejdříve odcestovat i s novým členem domácnosti. Někteří by vyrazili rovnou za hranice, jiní na druhý konec republiky. V obou případech se však ptají na jednu věc, a sice kdy je možné vydat se na první společnou cestu? Jsou si moc dobře vědomi toho, že cestování s miminkem bude náročnější a že to s sebou nese několik zásad a pravidel. 

Věk miminka hraje významnou roli

Při cestování s miminkem je třeba klást důraz hlavně na jeho věk. Je sice pravdou, že neexistuje přesně stanovená věková hranice, která by říkala – teď vyrazte s potomkem na cesty. Pediatři v tom však mají jasno. Podle nich je třeba se v prvním měsíci života dítěte vyvarovat delším a náročnějším cestám. Myslí se nejen cesty do zahraničí letadlem, ale také dlouhé vzdálenosti ujeté vlakem.

Důvodem jejich úsudku je především vysoké riziko infekce, které se drží v dopravních prostředcích, jimiž se dnes a denně dopravují stovky, ne-li tisícovky lidí. A jelikož dítě ještě nemá v prvním měsíci života zrovna pevný imunitní systém, je dobré ho ponechat v bezpečí domova. 

Vždycky se rozhodujte podle aktuálního zdravotního stavu dítěte

Cestování s miminkem v šestinedělí či po něm je třeba zvážit podle aktuálního zdravotního stavu dítěte. Pokud už jsou mu tři, čtyři týdny a vy zvažujete delší cestu autem nebo výlet vlakem, je třeba jet se zdravým miminkem. Pokud u něj evidujete známky nachlazení nebo nemoci, raději opět zůstaňte doma a nepokoušejte jeho stále ještě poměrně slabou imunitu. 

V každém případě je nutné dítěti v jakémkoli dopravním prostředku vybudovat dobré tepelné podmínky. Nepokoušejte jeho aktuálně dobrý zdravotní stav průvanem nebo klimatizací, nepřehánějte to ani s topením zejména, pokud jste dítě hodně oblékli. A samozřejmě pravidelný přísun tekutin je víc než důležitý. 

otec s miminkem

Cestování s miminkem: Jaký dopravní prostředek zvolit?

Kdy začít cestovat s novým členem domácnosti jsme si již řekli. Pediatři jsou toho názoru, že minimálně měsíc se s dítětem na delší cesty nevydávejte. Ideálně však začněte až po šestinedělí. V této chvíli si budete pokládat otázku, jaký dopravní prostředek zvolit. Je pravdou, že každý má svá pro i proti. 

Cestování s miminkem letadlem

Uvažujte nad cestováním s miminkem v letadle? Pravděpodobně se chcete vydat na dovolenou do zahraničí nebo vycestovat za rodinou, která se bohužel nachází na druhé straně světa. V takovém případě dítě ocení, že je to jedna z nejrychlejších možných variant, jak zdolat delší vzdálenosti. Navíc posádka v letadle vychází i těm nejmenším vstříc a dítěti se můžete prakticky po celou dlouhou cestu věnovat. Bohužel tu hrozí jedna věc, a sice že dítě nebude dobře snášet změny tlaku nebo klimatizace, respektive také pocity při vzlétnutí a přistávání. 

Rodiče s dítětem u moře

Co se však osvojilo, tak kojení při startu a přistávání. Dítě totiž uvolní své zalehlé uši a vyhne se nepříjemnému pocitu, který by jinak mělo při ustavičném kolísání. 

Cestování s miminkem autem

Je vám bližší spíše cestování s miminkem autem? I tento způsob přemísťování má svá pro i proti. Přední výhodou je rozhodně to, že si můžete vždycky zastavit, pokud to bude potřebné. Stejně tak je v autě vyšší pohodlí. Děti navíc mají tendenci usnout prakticky ihned, co se auto odlepí z asfaltu parkoviště. 

Cestování s dvouměsíčním nebo s 3 měsíčním miminkem v autě však může být náročné ve chvíli, kdy jedete sami čili bez druhého rodiče nebo bez jakéhokoli spolujezdce. Řízení je v tomto případě velice únavné a je to také zkouška trpělivosti. Musíte se však i v tomto případě plně soustředit na cestu, protože auto je z pohledu nehodovosti opravdu nejvíce rizikový dopravní prostředek.

Cestování s miminkem vlakem nebo autobusem

Vlaky a autobusy můžeme zařadit na stejnou úroveň – v obou případech mluvíme o poměrně levném cestování, při kterém se dítěti můžete opravdu plnohodnotně věnovat. Co je zde rizikem, tak je riziko infekce. Jste v prostředí plném lidí. Na druhou stranu děti tento způsob cestování snáší poměrně dobře. Za nevýhodu pak lze brát nemožnost vystoupit, kde chcete, nebo nutnost se orientovat podle jízdních řádů.

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..