Tipy a rady

Cestování s miminkem: Kdy je možné vydat se na první společnou cestu?

Zatímco někteří rodiče jsou z příchodu potomka nadšení a chtějí s ním co nejdéle zůstat doma, jiní by chtěli co nejdříve odcestovat i s novým členem domácnosti. Někteří by vyrazili rovnou za hranice, jiní na druhý konec republiky. V obou případech se však ptají na jednu věc, a sice kdy je možné vydat se na první společnou cestu? Jsou si moc dobře vědomi toho, že cestování s miminkem bude náročnější a že to s sebou nese několik zásad a pravidel. 

Věk miminka hraje významnou roli

Při cestování s miminkem je třeba klást důraz hlavně na jeho věk. Je sice pravdou, že neexistuje přesně stanovená věková hranice, která by říkala – teď vyrazte s potomkem na cesty. Pediatři v tom však mají jasno. Podle nich je třeba se v prvním měsíci života dítěte vyvarovat delším a náročnějším cestám. Myslí se nejen cesty do zahraničí letadlem, ale také dlouhé vzdálenosti ujeté vlakem.

Důvodem jejich úsudku je především vysoké riziko infekce, které se drží v dopravních prostředcích, jimiž se dnes a denně dopravují stovky, ne-li tisícovky lidí. A jelikož dítě ještě nemá v prvním měsíci života zrovna pevný imunitní systém, je dobré ho ponechat v bezpečí domova. 

Vždycky se rozhodujte podle aktuálního zdravotního stavu dítěte

Cestování s miminkem v šestinedělí či po něm je třeba zvážit podle aktuálního zdravotního stavu dítěte. Pokud už jsou mu tři, čtyři týdny a vy zvažujete delší cestu autem nebo výlet vlakem, je třeba jet se zdravým miminkem. Pokud u něj evidujete známky nachlazení nebo nemoci, raději opět zůstaňte doma a nepokoušejte jeho stále ještě poměrně slabou imunitu. 

V každém případě je nutné dítěti v jakémkoli dopravním prostředku vybudovat dobré tepelné podmínky. Nepokoušejte jeho aktuálně dobrý zdravotní stav průvanem nebo klimatizací, nepřehánějte to ani s topením zejména, pokud jste dítě hodně oblékli. A samozřejmě pravidelný přísun tekutin je víc než důležitý. 

otec s miminkem

Cestování s miminkem: Jaký dopravní prostředek zvolit?

Kdy začít cestovat s novým členem domácnosti jsme si již řekli. Pediatři jsou toho názoru, že minimálně měsíc se s dítětem na delší cesty nevydávejte. Ideálně však začněte až po šestinedělí. V této chvíli si budete pokládat otázku, jaký dopravní prostředek zvolit. Je pravdou, že každý má svá pro i proti. 

Cestování s miminkem letadlem

Uvažujte nad cestováním s miminkem v letadle? Pravděpodobně se chcete vydat na dovolenou do zahraničí nebo vycestovat za rodinou, která se bohužel nachází na druhé straně světa. V takovém případě dítě ocení, že je to jedna z nejrychlejších možných variant, jak zdolat delší vzdálenosti. Navíc posádka v letadle vychází i těm nejmenším vstříc a dítěti se můžete prakticky po celou dlouhou cestu věnovat. Bohužel tu hrozí jedna věc, a sice že dítě nebude dobře snášet změny tlaku nebo klimatizace, respektive také pocity při vzlétnutí a přistávání. 

Rodiče s dítětem u moře

Co se však osvojilo, tak kojení při startu a přistávání. Dítě totiž uvolní své zalehlé uši a vyhne se nepříjemnému pocitu, který by jinak mělo při ustavičném kolísání. 

Cestování s miminkem autem

Je vám bližší spíše cestování s miminkem autem? I tento způsob přemísťování má svá pro i proti. Přední výhodou je rozhodně to, že si můžete vždycky zastavit, pokud to bude potřebné. Stejně tak je v autě vyšší pohodlí. Děti navíc mají tendenci usnout prakticky ihned, co se auto odlepí z asfaltu parkoviště. 

Cestování s dvouměsíčním nebo s 3 měsíčním miminkem v autě však může být náročné ve chvíli, kdy jedete sami čili bez druhého rodiče nebo bez jakéhokoli spolujezdce. Řízení je v tomto případě velice únavné a je to také zkouška trpělivosti. Musíte se však i v tomto případě plně soustředit na cestu, protože auto je z pohledu nehodovosti opravdu nejvíce rizikový dopravní prostředek.

Cestování s miminkem vlakem nebo autobusem

Vlaky a autobusy můžeme zařadit na stejnou úroveň – v obou případech mluvíme o poměrně levném cestování, při kterém se dítěti můžete opravdu plnohodnotně věnovat. Co je zde rizikem, tak je riziko infekce. Jste v prostředí plném lidí. Na druhou stranu děti tento způsob cestování snáší poměrně dobře. Za nevýhodu pak lze brát nemožnost vystoupit, kde chcete, nebo nutnost se orientovat podle jízdních řádů.

3/5 - (2 votes)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..