Cestujete s dětmi do zahraničí? Zajistěte jim cestovní pas!

Pokud vyrážíte s dětmi na dovolenou, nezapomeňte jim vyřídit cestovní doklady. Pro cesty do zahraničí musí mít totiž každé dítě svůj vlastní cestovní doklad. 

 

Vlastní cestovní doklady v současné době potřebují při cestách do zahraničí už i děti ve věku do 15 let. Každé dítě, a to i kojenec, musí mít svůj vlastní cestovní pas, případně občanský průkaz. Ani novorozenci jen rodný list nestačí.  

Cestovní pasy a cestovní průkazy

Cestovní pasy i občanské průkazy vydávají úřady dětem na 5 let. Jenže podoba dítěte musí odpovídat fotografii na dokladu a malé děti se rychle mění, proto počítejte s tím, že budete muset cestovní doklad měnit častěji. Výhodou občanského průkazu pro dítě je jeho cena při vydání. Doklad stojí pouze 50 korun.

Nevýhodou naopak je, že s dětským občanským průkazem lze cestovat pouze do zemí Evropské unie, do Albánie, Bosny Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Norska, Srbska a Švýcarska. S cestovním pasem lze cestovat všude, ale cena je jednou tak vysoká a vyřízení stojí 100 korun.  

Letenky na dovolenou

Jak je to s aktuálními fotkami

Každý cestující má povinnost mít na svém cestovním dokladu svou aktuální podobu. Tím mají rodiče o starost více. Nelze totiž spoléhat na pětiletou platnost cestovního dokladu. Pokud rodiče s dětmi hodně často cestují, budou svému dítěti muset měnit cestovní doklady často.

Například kojenec, který má 3 měsíce, vypadá jinak než roční, dvouleté nebo tříleté dítě. Snažte se tedy mít v pořádku cestovní doklady dětí. Pokud zjistí neaktuální foto dítěte na letišti při pasové kontrole, s neplatným cestovním dokladem nebo zcela bez dokladu vás do letadla nepustí. Nedoporučuje se ani cestovat bez dokladů do zahraničí autem. Zájezd vám bez náhrady propadne a neplatné cestovní doklady nelze pojistit.

Jak požádat o cestovní doklady

O cestovní pas si můžete zažádat na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností. O biometrický pas si musíte zažádat na úřadě v místě trvalého bydliště. K žádosti o pas musí rodiče kromě rodného listu dítěte přiložit i jeho potvrzení o státním občanství ČR. Aktuální informace vám sdělí pracovnici příslušného úřadu a najdete je i na webových stránkách. 

5/5 - (1 vote)

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..