Malá Fatra – skvělý tip na výlet

Kdo navštíví Malou Fatru, ten bude ohromen, kolik druhů rostlin a živočichů se zde nachází. Na Malé Fatře je příroda velice rozmanitá, a proto velice vhodná k průzkumným výletům.

Poloha a geologické členění

Malá Fatra patří mezi nejzápadnější část velehor středovýchodní Evropy.

Malá Fatra je vysoké a rozsáhlé pohoří Západních Karpat. Jde o členitou vysokohorskou hornatinu. Po geologické stránce je Malá Fatra velice pestrým územím. Nachází se zde granitoidní horniny, sedimentární tektonické celky, triasové a křídové vápence, dolomity, vápnité pískovce či břidlice.

Flóra

Je zde velice bohatá flóra i fauna. Flóra zde roste ve výrazné vertikální stupňovitosti.

V horstvu je zastoupeno dokonce až sedm vegetačních stupňů. Můžete zde naleznout bučiny s jeřábem, javor klen nebo lípu. Ve vyšších oblastech se vyskytují bučiny s jedlí nebo smrkem.

Nad 1 300 m n. m. rostou původní smrčiny a kleč. Na nejvyšších vrcholech je poslední alpínský stupeň. Nejvyšší vrchol má 1 709 m n. m. a jmenuje se Veĺký Kriváň. V bylinném patře se nachází spoustu vzácných a ojediněle rostoucích rostlin (kýchavice zelenokvětá, škarda sibiřská, hlavinka horská, modrohořec Clusiův, kohátka kalíškatá, pochybek mléčný, lomikámen vždyzelený atd.).

Veĺký Kriváň

Fauna

Fauna na Malé Fatře je hojně druhově zastoupena. Vyskytuje se zde hlavně druhové spektrum bezobratlých (zástupci kulturní stepi, skalní stepi, travnatých porostů, lesních porostů, subalpínského stupně a alpínského stupně). Bylo zjištěno, že zde žije celkem 2 000 druhů bezobratlých.

Bohatost zdejší fauny však můžete pozorovat i bez ohnutého hřbetu. V potocích se nachází pstruh potoční, vranka obecná a dokonce i hlavatka obecná – „podunajský losos“. Nechybí zde ani obojživelníci: čolek horský, čolek karpatský, kuňka obecná, skokan hnědý a užovka stromová.

Navštivte Malou Fatru

Malá Fatra zve na návštěvu všechny milovníky přírody a horského klimatu. Naleznete zde kus historie, ale i novodobé praktiky ochránců přírody. Úplně vše je na zdejší krajině zajímavé a vhodné k prozkoumání.

Malá Fatra krajina

Závěr

Co říkáte na tento druh výletu? Znáte další podobná místa, které stojí za návštěvu? Budeme rádi, když se s námi o ně podělíte dole v komentářích.

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..