Tip na výlet – Oravské Beskydy

Poznejte krásku oravských Beskyd a vydejte se na Slovensko. Zdejší příroda vás určitě ohromí.

Geologická stavba

Oravské Beskydy tvoří na Slovensku státní hranici s Polskem. Oravské Beskydy mají charakter členité vrchoviny až hornatiny. Nachází se zde vrcholy Babia hora (1 723 m n. m.) a Pilsko (1 557 m n. m.). Oravské Beskydy patří do střední části Vnějších Západních Karpat. Skládají se převážně z tzv. magurského flyše. Tento nesourodý flyš vznikl ve starších třetihorách, kdy se tu pod mořskou hladinou usazoval různorodý materiál. Tento materiál byl splavovaný z vyzdvižených okolních vrstev. Jsou zde proto pískovce a slepence prokládány nepropustnými jílovci nebo slínovci.

Západ slunce na Babia hora
Západ slunce na Babí hoře

Vodstvo a říční síť

Hřebenem Oravských Beskyd prochází hlavní evropské rozvodí mezi Baltem a Černým mořem. Říčky směřují k toku Visly a Oravy. Místní říční síť je velmi pozoruhodná, protože je zde kombinace konsekventních a subsekventních toků.

Podnebí

Oravské Beskydy patří do chladné až velmi chladné oblasti. Průměrné roční teploty se zde pohybují od 0 °C do 4 °C. Průměrný roční úhrn srážek je 1200 – 1600 mm. V údolí Oravy se projevuje srážkový stín a dochází zde také k uplatnění fénového efektu. Jsou zde také zaznamenány výrazné inverzní situace.

Babia hora

Babia hora má 1 723 m n. m., a proto je nejvyšším vrcholem Oravských Beskyd. Nachází se zde klečová společenství. Tento vrchol je turisticky vyhledávané místo. Vede k němu ze Slané vody naučná stezka. Při dobrém počasí je zde vidět do všech světových stran.

Babia hora nejvyšší vrchol Ostravských Beskyd

Pilsko

Druhý nejvyšší vrchol v Oravských Beskydech je Pilsko (1 557 m n. m.). Je zde vyvinut subalpínský vegetační stupeň. V jeho okolí jsou náznaky alpínského vegetačního stupně. Masiv zde obrůstají dochované horské smrčiny, proto je celý komplex chráněn jako národní přírodní rezervace.

Pilsko druhý nejvyšší vrchol v Ostravských Beskydech
Pilsko druhý nejvyšší vrchol v Ostravských Beskydech

Závěr

Tento výlet jsme absolvovali a můžeme to s klidným srdcem doporučit. Máte také dobrou zkušenost s tímto tipem na výlet? Budeme rádi, když se o vaši zkušenost podělíte s námi dole v komentáři.

pravetady.cz

Jsme milovníci cestování, dobrodruzi a studny informací, které rádi předáváme dále a na tento popud vznikl magazín pravetady.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..