Tip na výlet – Moravský kras
Přemýšlíte o nějakém pěkném místě, kam byste se mohli vydat na výlet či tam strávit dovolenou? Navštivte Moravský kras. Tato přírodní památka vás určitě nadchne. Jde o velmi krásný přírodní jev.
Moravský kras
Moravský kras představuje největší a nejlépe rozvinutou krasovou oblast u nás. Její význam je velký i pro celou oblast střední Evropy. Najdeme ho v geomorfologickém celku Drahanská vrchovina, což je v severní oblasti Jihomoravského kraje.
Moravský kraj dělíme na tři části: severní, střední a jižní část. Rozprostírá se na ploše 94km2. Nejexponovanější části tvoří Pustý a Suchý žleb. Zde není možné využívat automobilové dopravy, ale k dispozici jsou tu silniční vláčky a kabinová lanovka.
V oblasti Moravského krasu je mnoho turistických značek, a tak si můžete sami zvolit, kterou trasu prozkoumat.
Jeskyně Moravského krasu
Na celém území Moravského krasu je přes 1 100 jeskyň. Pět z nich je přístupných veřejnosti.
Kateřinská jeskyně: Leží v Suchém žlebu a má cca 500 m chodeb. Velmi zajímavé jsou zdejší stalagmity dosahující až čtyřmetrových délek.
Punkevní jeskyně: Jde o nejnavštěvovanější jeskyni Moravského krasu. Nachází se v Pustém žlebu a má úžasnou krápníkovou výzdobu. Zajímavá je i zdejší propast
Macocha, která je hluboká 138,5 m.
Jeskyně Balcarka: Najdeme ji na rozhraní Ostrovského a Suchého žlebu a
Krasovského údolí nedaleko Ostrova u Macochy. Je zde bohatá krápníková a sintrová výzdoba. Zdejší velký dóm je druhým největším prostorem Moravského krasu.
Sloupsko-šošůvské jeskyně: Tvoří je rozsáhlý jeskynní systém při jižním okraji obce
Sloup. Turistům je zpřístupněná horní část. Zdejší návštěvnický okruh je dlouhý cca 3 km.
Jeskyně Výpustek: V této jeskyni byly nalezené kosti pravěkých zvířat. Byla zpřístupněná veřejnosti roku 2007.
Z nejznámějších nepřístupných jeskyň si jmenujme Amatérské jeskyně, Rudické propadání- Býčí skála, Císařská jeskyně a Michálka.